Subiect "nelamurire" Deschis de marius putuca la data: 07/17/2013 3:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelamurire
Scris de: marius putuca la data: 07/17/2013 3:14pm
Gen:M
Data nasterii:22.07.1968
Stagiul de cotizare:25A,4L IN GR 1 ,apoi gr. speciala(din 03.1988 pana in 12.1993 la mina subteran 100% apoi din 12.1993 pana in 2004 militar <PENITENCIAR>,de atunci si pana in prezent func. publ. cu stat. spec <PENITENCIAR>)
Alte date:09.1986-01.1988 SATISFACUT SERV. MILITAR
Intrebare:buna ziua, as dori sa stiu daca se considera ca si stagiu de cotizare, concediile, medicale cele de studii si cursurile de pregatire profesionala de 45 zile. Deasemena doresc sa stiu daca pentru aceste zile(CO:CS:cursuri prof.) se calculeaza vechime in munca in grupa speciala si se acorda spor,ori doar se adauga la anii lucrati dar fara spor conform conditiilor de munca normale. VA MULTUMESC.
Re: nelamurire
Scris de: la pensie la data: 07/18/2013 10:04am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 octombrie 2027 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 3 luni.
Nu am facut calculul stagiilor in grupele de munca, influenta acestor stagii asupra stagiului total de cotizare si al reducerii varstei de cotizare deoarece aceste stagii sunt prezentate neclar
Pentru a face aceste calcule trebuie sa faceti precizari clare privind
- Perioadele lucrate in gr I si daca aceasta grupa a fost echivalata cu conditii speciale sau conditii deosebite (cu exceptia perioadei lucrate in minerit, in subteran care este considerata in conditii speciale).
- Grupele de munca in care ati lucrat pe perioada lucrata la penitenciar si ca functionar public cu statut special tot la penitenciar.
In ceeace priveste incadrarea concediilor de odihna si a cursurilor de pregatire profesionala va facem precizarile urmatoare :
- Concediu de odihna face parte din programul normal de lucru si daca este efectuat in o perioada incadrata in grupa de munca si concediul de odihna este considerat in grupa de munca.
- Cursurile de pregatire profesionala nu sunt considerate in grupa de munca (dar considerate stagii de cotizare asimilate, in specialitate) daca ele sunt consemnate in carnetul de munca.
Re: nelamurire
Scris de: marius putuca la data: 07/18/2013 1:45pm
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 octombrie 2027 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 3 luni.
Nu am facut calculul stagiilor in grupele de munca, influenta acestor stagii asupra stagiului total de cotizare si al reducerii varstei de cotizare deoarece aceste stagii sunt prezentate neclar
Pentru a face aceste calcule trebuie sa faceti precizari clare privind
- Perioadele lucrate in gr I si daca aceasta grupa a fost echivalata cu conditii speciale sau conditii deosebite (cu exceptia perioadei lucrate in minerit, in subteran care este considerata in conditii speciale).
- Grupele de munca in care ati lucrat pe perioada lucrata la penitenciar si ca functionar public cu statut special tot la penitenciar.
In ceeace priveste incadrarea concediilor de odihna si a cursurilor de pregatire profesionala va facem precizarile urmatoare :
- Concediu de odihna face parte din programul normal de lucru si daca este efectuat in o perioada incadrata in grupa de munca si concediul de odihna este considerat in grupa de munca.
- Cursurile de pregatire profesionala nu sunt considerate in grupa de munca (dar considerate stagii de cotizare asimilate, in specialitate) daca ele sunt consemnate in carnetul de munca.


REVIN si fac precizarea:
11.03.1988-26.12.1993 am lucrat in minerit 100% subteran, la momentul acela grupa 1;
27.12.1993-pana in toamna anului 2004 am fost subofiter la penitenciar, dupa care a venit demilitarizarea si ne-a transformat in functionari publici cu statut special(aceeasi Marie cu alta palarie), si sunt activ si in clipa de fata.Toata aceasta perioada este si ea in grupa 1 ( speciala dupa aprilie 2001).
As dori sa stiu si despre concediile de studii din timpul in care eram angajat, daca sunt purtatoare de grupa la pensionare. Am inteles ca nu se considera grupa ,,cursurile profesionale" ci doar stagiu de cotizare asimilat. Cu respect VA MULTUMESC.
Re: nelamurire
Scris de: la pensie la data: 07/19/2013 9:00am
Stagiul lucrat in minerit cu mai mult de 50 % in subteran se incadreaza tot in conditii speciale si in acest caz realizati pana in prezent un stagiu de 25 ani 4 luni si 7 zile in conditii speciale. Daca mai lucrati in continuare tot in conditii speciale minim 8 luni realizati un stagiu de cotizare in conditii speciale de 26 ani (stagiul de cotizare maxim in conditii speciale care se ia in calculul reducerii varstei de pensionare) si beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 46 ani si 3 luni adica in 22 octombrie 2014 cu conditia ca atunci sa aveti aceiasi “palarie” de functionar public cu statut special.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1