Subiect "Sporuri" Deschis de Ion Victoria la data: 07/18/2013 3:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporuri
Scris de: Ion Victoria la data: 07/18/2013 3:18am
Gen:Feminin
Data nasterii:11 06 1957
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie de invaliditate in data de 21 11 2001,adeverinta cu sporuri am depus-o la dosar in data de 22 09 2008.Am iesit la pensie la 55 ani si 9 luni pentru ca am avut 5 ani si 9 luni de grupa a 2 a si s-a redus din varsta standard de pensionare.Daca spuneti ca nu mai am de primit bani din urma acei 28o lei ce reprezinta?va multumesc
Re: Sporuri
Scris de: la pensie la data: 07/18/2013 11:02am
Nu am spus ca nu aveti de primit bani din urma ci am vrut sa facem o analiza pentru a clarifica situatia dv dar din pacate nu ne-ati datele necesare si in aceste conditii nu va putem ajuta..
- Cei care au iesit la pensie pentru prima oara dupa 01 aprilie 2001 si au depus adeverinte cu sporuri dupa iesirea la pensie li s-a recalculat pensia si s-au dat aceste cresteri ale pensiei de la data depunerii cererii si adeverintei nu si din urma.
- Cei care au iesit la pensie inainte de aprilie 2001 conform legii vechi a pensiilor 3/1977 trebuiau sa depuna adeverinta cu sporuri in anul 2005 la recalcularea pensiei conform legii 19/2000. Daca acestia au depus aceste adeverinte timp de 5 ani de la recalcularea din 2005 li s-au calculat drepturile din anul 2005 si li s-au dat retroactiv aceste drepturi.
Dv faceti parte din prima categorie iar colegii dv probabil din a doua categorie.
Din datele date suplimentar de dv nu este clar nici pentru ce vi s-au dat cei 280 lei, nici daca aceasta suma reprezinta sume restante sau cresterea pensiei.
Nici motivul pentru care ati primit reducerea varstei de pensionare nu este clar pentruca reducerea varstei de pensionare cu 5 ani nu se face pentru un stagiu de cotizare de 5 ani si 9 luni ci pentru un stagiu de cotizare in gr II intre 20 si 22 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1