Subiect "stagiul de cotizare" Deschis de varvara la data: 07/25/2013 4:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiul de cotizare
Scris de: varvara la data: 07/25/2013 4:30pm
Gen:F
Data nasterii:05.01.1953
Stagiul de cotizare: 39 ani 4 luni 1 zile
Alte date: "caz mai special"
Intrebare: Conform Deciziei Curtii de Apel am castigat drepturile salariale ptr perioada 2004-2009, perioada anterioara depunerii cererii de pensionare.
Din Decizia de modificare a pensiei, la pct.E mi-a fost marit stagiul de cotizare cu 2 luni, vreau sa stiu daca e corect. Daca, careva a fost in asa situatie as vrea sa-mi explice De ce? daca eu n-am activat nici o secunda, asta-i perioada anterioara care a fost cuprinsa odata, de ce s-o dublam. sau poate eu nu inteleg ceva, va multumesc anticipat.
Re: stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 07/26/2013 2:05am
Nu poate sa va explice altcineva daca nu cunoaste situatia stagiului dv de cotizare, cand ati fost pensionata si cu ce fel de pensie.
Conform legislatiei pensiilor se acorda perioade de stagiu suplimentar in urmatoarele situatii :
- Stagii de cotizare lucrate in grupele de munca I si II inainte de 01 aprilie 2001 sau grupele de munca : conditii speciale, conditii deosebite si alte conditii, dupa aceasta data.
- Stagii de cotizare asimilate conform art 49 din legea 263/2010 pentru : studii universitare, stagiu militar, pensie de invaliditate etc
Este posibil ca la iesirea la pensie s-a comis o eroare la calculul stagiului dv de cotizare
Re: stagiul de cotizare
Scris de: varvara la data: 07/30/2013 5:16pm
la pensie :
Nu poate sa va explice altcineva daca nu cunoaste situatia stagiului dv de cotizare, cand ati fost pensionata si cu ce fel de pensie.
Conform legislatiei pensiilor se acorda perioade de stagiu suplimentar in urmatoarele situatii :
- Stagii de cotizare lucrate in grupele de munca I si II inainte de 01 aprilie 2001 sau grupele de munca : conditii speciale, conditii deosebite si alte conditii, dupa aceasta data.
- Stagii de cotizare asimilate conform art 49 din legea 263/2010 pentru : studii universitare, stagiu militar, pensie de invaliditate etc
Este posibil ca la iesirea la pensie s-a comis o eroare la calculul stagiului dv de cotizare
Re: stagiul de cotizare
Scris de: varvara la data: 08/01/2013 5:51pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vreau sa stiu daca drepturile salariale castigate in instanta, genereaza vechime sau stagiu de cotizare?
Re: stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 08/09/2013 3:12am
Nu cunoastem ce drepturi salariale ati obtinut.
Daca pe perioada in care ati obtinut drepturi salariale in instanta nu ati lucrat si in alt loc de munca in care beneficiati de stagiu de cotizare aceste drepturi salariale genereaza stagiu de cotizare pe acea perioada.
Vechime este denumirea neoficiala a stagiului de cotizare.
Re: stagiul de cotizare
Scris de: varvara la data: 08/20/2013 5:28pm
la pensie :
Nu cunoastem ce drepturi salariale ati obtinut.
Daca pe perioada in care ati obtinut drepturi salariale in instanta nu ati lucrat si in alt loc de munca in care beneficiati de stagiu de cotizare aceste drepturi salariale genereaza stagiu de cotizare pe acea perioada.
Vechime este denumirea neoficiala a stagiului de cotizare.

"Va multumesc ptr explicatii. Si vreau sa dezghiocam mai departe sensul acestui caz.
Am inceput cu pensie partiala anticipata din 01.09.2010.
Acum sunt la pensie la limita de varsta cu 05.2012.
N-am activat in aceasta perioada nici o zi,adica n-am lucrat. In instanta am castigat, nu numai eu, dar tot colectivul niste drepturi salariale, care ne-au fost retinute ptr perioada 2004-2009. Unitatea a inceput sa ne intoarca aceste drepturi incepand cu 2011. Drepturile acestea ni se vor respecta ptr 5 ani, adica pana in 2015 si ni se dau pe bucatele, motivul stiut de toti,- nu-s bani. In 2011 am primit 5% din toata suma, in 2012 - 10%; si tot asa se va continua pana in 2015. Concluzia: suma aceasta vine din perioada anilor 2004-2009,adica perioada anticipata iesirii mele la pensie, de ce in decizia de recalculare mi se adaoga luni de vechime in ultima decizie mi s-a marit vechimea cu 2 luni? Cu asta nu pot fi de acord, doar sumele vin din trecut. Si daca asa se va continua, va dati seama fac vechime pana in 2015 buna,de ce daca eu nu activez deloc. Asta vreau sa aflu, daca e corect? Ajutati-ma va rog. Multumesc frumos.
Re: stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 08/22/2013 1:54am
Ne pare rau dar nu putem sa facem nicio analiza pe franturi de informatii.
Nu ne ajuta cu nimic expresia “niste drepturi”si fara sa stim daca din cauza acestor drepturi in perioada 2004 – 2009 ati pierdut vechime. Este probabil ca aceasta vechime care se adauga acum sa fie cea echivalenta celei pierdute si este corespunzatoare sumei primite acum. Adica desi vechimea se da acum este corespunzatoare intervalului 2004- 2009.
Cred ca pentru informatii suplimentare trebuie sa va adresati functionarilor de la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1