Subiect "STAGIUL MILITAR" Deschis de VEBER IULIUS la data: 07/28/2013 9:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
STAGIUL MILITAR
Scris de: VEBER IULIUS la data: 07/28/2013 9:18am
Gen:M
Data nasterii:17.04.1956
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:20 DE ANI GR 2
Intrebare:DE CE NU SE IA IN CONSIDERARE STAGIUL MILITAR OBLIGATORIU ,DOAR NU PUTEAM SA-L OCOLIM ,ERA OBLIGATORIU ,AM INTRERUPT MUNCA OBLIGAT DE STAT . IAR IN ARMATA AM MUNCIT LA O BAZA DE REPARATII AUTO ,FIIND MECANIC AUTO ? LA FACULTATE TE DUCI CA VREI ,LA ARMATA CU ARCANU !
Re: STAGIUL MILITAR
Scris de: la pensie la data: 07/29/2013 3:10am
Ati mai postat un mesaj in care ati dat alte date privind stagiul total si stagiul in grupa de munca.
Luand in calcul aceste ultime date aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 aprilie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 20 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar..
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 17 octombrie 2016.
. Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 4,5 %, la varsta de 60 ani adica in 17 aprilie 2016.
Stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta si nu este luat in calculul pensiei anticipate sau anticipate partiale.
Motivul pentru care nu se ia in calculul celor doua pensii este acela de a descuraja cererea acestor tipuri de pensii. Cat de juste sunt aceste prevederi nu putem aprecia pentruca ne-am propus sa dam informatii privind prevederile legislatiei pensiilor nu sa le comentam.
Re: STAGIUL MILITAR
Scris de: VEBER IULIUS la data: 08/03/2013 1:18pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:DATORITA FORUMULUI AM AFLAT CA ANII CAT AM FOST SOFER LA MAPN ,AUTOBUZ , POT FI CONSIDERATI GRUPA 2-A . VA MULTUMESC CA EXITATI SI PENTRU RASPUNSURILE EXACTE!
Re: STAGIUL MILITAR
Scris de: la pensie la data: 08/09/2013 3:27am
Nu stim de unde ati tras dv aceasta concluzie.
Trebuie facuta diferenta intre a lucra pe timpul stagiului militar, a lucra ca angajat civil in unitatile militare sau ca militar active
Nu se considera stagii de cotizare in grupele de munca pe perioada stagiului militar.
Re: STAGIUL MILITAR
Scris de: VEBER IULIUS la data: 08/13/2013 5:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:AM LUCRAT 16 ANI CA SALARIAT CIVIL SOFER AUTOBUZ LA MAPN .
Re: STAGIUL MILITAR
Scris de: VEBER IULIUS la data: 08/13/2013 5:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:REVIN : CONFORM ORDINULUI 50/1990 ,ANEXA 2 ,POZITIA 205 , AVIZUL NR.96/DA/12 04 1996 ,RESPECTIV LUCRATUL PE AUTO DE 4 TONE , TIMP DE 70 LA SUTA DIN PROGRAMUL DE LUCRU .
Re: STAGIUL MILITAR
Scris de: la pensie la data: 08/14/2013 8:17am
Incadrarea locurilor de munca in grupe de munca nu se face prin incadrarea activitatii desfasurate in prevederile unui act normativ ci daca angajatorul a intocmit o documentatie cu determinarile si avizele necesare si a depus aceasta documentatie la Casa de Pensii.
Daca angajatorul a intocmit aceste formalitati si locul dv de munca a fost cuprins in acea documentatie va elibereaza o adeverinta in acest sens si beneficiati de drepturile prevazute de legea pensiilor pentru stagii in grupele de munca.
Re: STAGIUL MILITAR
Scris de: VEBER IULIUS la data: 08/14/2013 1:20pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:S-A ELIBERAT !
Re: STAGIUL MILITAR
Scris de: la pensie la data: 08/16/2013 2:25am
Inseamna ca indepliniti conditiile sa beneficiati de avantajele acordate de legea pensiilor 263/2010 pentru stagiile in grupa II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1