Subiect "Plata retroactiva a pensiei" Deschis de Gheorghe Iove la data: 08/02/2013 10:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Plata retroactiva a pensiei
Scris de: Gheorghe Iove la data: 08/02/2013 10:38pm
Gen:M
Data nasterii: Aug 28, 1948
Stagiul de cotizare:15 ani si 6 luni
Alte date: Incetat serviciul in Romania on Dec 31, 1986
Intrebare: Prin procura legala am aplicat pentru pensie la limita de virsta in luna Iulie, 2013. Vizitind site-ul dvs. am observant ca aveam dreptul sa aplic la virsta de 64 ani si 6 luni si sa incep a primi pensie din Martie 1, 2013.
Persoana care ma reprezinta in Romania mi-a comunicat ca voi primi pensie imediat dupa decizie si retroactiv din luna Iulie doar. Dupa opinia mea, ar trebui sa primesc plata pensiei retroactive din Martie 1, 2013.
As aprecia foarte mult opinia unui expert in aceasta privinta. Multumesc,
Re: Plata retroactiva a pensiei
Scris de: la pensie la data: 08/07/2013 4:20am
Nu recunoastem a avea calitatea de expert pentru ca nu suntem si pentru a nu deranja pe cei care se considera experti, indreptatit sau nu, ci avem mai multa experienta in domeniu si incercam sa ajutam pe cei mai putin informati.
In cazul dv art 104 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 prevede :
“Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, dupa caz, emisa in conditiile prevazutede prezenta lege, si se acorda de la data inregistrarii cererii”
Deci daca persoana care va reprezinta a depus cererea in iulie pensia vi se acorda de la data depunerii cererii.
Re: Plata retroactiva a pensiei
Scris de: George Iove la data: 08/14/2013 7:55pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc frumos pentru raspuns. Din cite am citit pe acest site am realizat ca sinteti foarte informati si sint sigur ca marea majoritate a persoanelor care ajung la site-ul dvs. sint multumiti si apreciaza eforturile dvs de a le oferi informatii cit mai corecte. Este foarte important pentru fiecare sa-si gaseasca drumul prin labirintul legilor de pensionare si sa faca putina lumina in mintile lor. Cine nu apreciaza, foarte urit din partea lor.
Re: Plata retroactiva a pensiei
Scris de: la pensie la data: 08/16/2013 3:28am
Scopul acestui site a fost sa punem la dispozitie celor interesati cunostintele noastre in domeniu pentru a scuti pe multi din pensionari si viitorii pensionari de asteptari interminabile la coziile ghiseelor de la Casele de pensii si uneori de umilinte.
Neavand nicio legatura cu structura Caselor de pensii avem informatii numai din afara sistemului iar din sistem, numai informatiile care se dau publicitatii.
Inevitabil sunt si nemultumiti si daca nemultumirea este din vina noastra ne cerem iertare, dar ne bucura sa aflam ca suntem de folos si aceasta ne motiveaza sa continuam.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1