Subiect "Marire pensie" Deschis de Elena Iove la data: 08/03/2013 3:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Marire pensie
Scris de: Elena Iove la data: 08/03/2013 3:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: As dori sa stiu daca din 2008 pina in acest an s-au marit pensiile si cu ce procent. Pensia mea a rams aceeas de 4 ani. Multumesc
Re: Marire pensie
Scris de: la pensie la data: 08/07/2013 1:54pm
Valoarea pensiei se calculeaza inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.
Valoarea pensiilor a crescut din anul 2008 pana in prezent prin cresterea valorii punctului de pensie care este data de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/dinamica-valorii-punctului-de-pensie.php
Din 01 aprilie 2009 a fost introdusa pensia minima garantata de 300 lei acordata tuturor pensionarilor a coror pensia a iesit din calcul mai mica decat aceasta suma.
Din 01 octombrie 2009 pensia minima garantata a crescut la 350 lei.
Re: Marire pensie
Scris de: Elena Iove la data: 08/14/2013 7:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc frumos pentru raspuns. Ca urmare, as mai avea o intrebare: Pensia mea a fost stabilita la 300/luna si la un an sau 2 dupa pensionare in iulie 2008 mi-au marot-o la 309. Insa din cite am inteles, pensia minima este de 3350 si se pare ca mi se datoreaza cite 50 pe luna incepind cu Octombrie 2009. Pentru a primi plata retroactiva banuiesc ca trebuie sa contactez Casa Judeteana de pensii de care apartin. Este cumva posibil sa primesc un raspuns negative la cererea mea? Cum trebuie sa procedez? Multumesc.
Re: Marire pensie
Scris de: la pensie la data: 08/16/2013 4:30am
Informatiile privind pensia dv sunt incomplete.
Va sfatuim sa faceti urmatoarea analiza:
- Identificati punctajul mediu al pensiei pe decizia de pensionare la litera G punctul 2
- Determinati valoarea pensiei in timp prin inmultirea punctajului pensiei identificat mai sus cu valoarea punctului de pensie indicata de noi pe site la adresa specificata mai sus.
- Daca ati optat ca pensia sa fie trimisa la domiciliul din strainatate de catre Casa de pensii aveti in vedere ca art 111 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 prevede ca dv sa suportati si cheltuelile de transmitere a sumelor respective in strainatate
- Deasemeni daca identificati diferente, la formularea cererii de recuperare aveti in vedere ca prin codul fiscal se stabileste o prescriere a datoriilor mai mari de 3 ani.
Re: Marire pensie
Scris de: Elena Iove la data: 08/26/2013 4:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Inca o data va multumesc pentru raspuns. Inteleg ca nu actionati ca reprezentanti insa pregatirea si cunostintele dvs. sint de folos si appreciate.
Poate virsta sau poate limbajul tehnic folosit in subiectul pensionare in limba Romana, insa nu reusesc sa inteleg exact tot ce mi-ati raspuns. Sau, trebuie sa va dau mai multe informatii.
Nu cred ca am o copie a deciziei, cred ca o are persoana imputernicita de mine sa actioneze in numele meu in orice aspect al pensionarii, retragerea banilor din banca, de a efectua tranzactia de trimitere a banilor etc. Deci nu stiu exact cum arata decizia si ce contine.
Apoi, Casa Judeteana de Pensii nu trimite banii la mine in afara tarii, pensia lunara este depusa intr-un cont la banca si de acolo, la anumite intervale persoana imputernicita cere trimiterea sumei respective la mine.
Nu am raspunsul dvs. in fata ca sa pot raspunde complet insa ceva nu-mi este clar in ultimele 2 rinduri. Voi mai scrie un mesaj ca sa fiu sigura de ceea ce intreb sau raspund.
Re: Marire pensie
Scris de: Elena Iove la data: 08/26/2013 4:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am recitit ultimul raspuns si aici este nelamurirea mea: spuneti ca prin Codul fiscal se stabileste o prescriere a datoriilor mai mari de 3 ani. Puteti sa-mi spuneti mai exact ce inseamna aceasta "prescriere a datoriilor mai mari de 3 ani"? In lumea civilizata, in situatii de acest gen, persoana in cauza este platita retroactiv plus dobinda pe intreaga perioada omisa la marire. Sper ca nu ma scot datoare or sa mi se reduca diferenta ce mi-o datoreaza, de la 309 la 350 pe o perioada de aproape 4 ani. Multumesc inca o data.
Re: Marire pensie
Scris de: la pensie la data: 08/27/2013 7:17am
Cu parere de rau trebuie sa precizam ca noi nu suntem raspunzatori de continutul legilor ci incercam pe masura capacitatii noastre de intelegere sa precizam ce drepturi au cei care au mai putina experinta in domeniul legislativ al pensiilor.
Deasemeni nu suntem avocati, nu cunostem bine dreptul civil de care apartine acest concept al prescrierii datoriilor. Ceeace putem sa precizam noi este ca in raspunsul anterior am facut o eroare. Datoriile catre persoane civile au termen de prescriere 3 ani conform art 405 din Codul de procedura civila (nu codul fiscal). Aceasta inseamna ca datoriile catre o persoana fizica, sub 3 ani, pot fi recuperate cu ajutorul organelor statului iar cele peste 3 ani se prescriu si nu mai pot fi recuperate decat prin actiuni in justitie in care se poate cere si actualizarea la zi prin adaugarea dobanzilor aferente.
Pentru clarificarea dv in acest domeniu cred ca este indicat sa va adresati unui avocat specializat in drept civil.
Re: Marire pensie
Scris de: Elena Iove la data: 08/28/2013 3:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos pentru raspuns. Nu va faceti probleme, nu va scoatem rspunzatori de absolut nimic, va multumim ca prin dvs. avem raspunsuri la intrebari. In ce priveste situatia pensiei mele, diferenta de marire, va trebui sa ma confrunt cu Casa Judeteana de pensii respectiva.
Dar ma intreb din nou: nu este Casa Judeteana de Pensii raspunzatoare sa aplice maririle de pensii automat la fiecare pensionar, fara ca oamenii sa mearga la ghiseele lor si pur si simplu se ceara marirea si, eventual, sa fie si umiliti? Persoana care ma reprezinta in Romania va merge si va intreba desi stiu ce raspuns va primi, este de asteptat dupa cum stim ca se lucreaza in Romania si se respecta drepturile fiecarui cetatean de rind.
Va multumesc inca odata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1