Subiect "Venituri pentru calculul pensiei" Deschis de Carmen D. la data: 01/26/2009 4:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Venituri pentru calculul pensiei
Scris de: Carmen D. la data: 01/26/2009 4:13pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Incepind din anul 2000, pe linga salariu am obtinut si venituri din administrarea unor societati comerciale (membru in Consiliile de Administratie, cu remuneratie lunara), in diferite localitati, altele decit localitatea de domiciuliu. Aceste venituri se iau in calcul pentru stabilirea punctajului anual, respectiv a pensiei? si daca da- ce documente trebuie sa prezint la Casa Judeteana de Pensii din localitatea mea de domiciliu?
Re: Venituri pentru calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 01/27/2009 9:46am
Dupa 1 aprilie 2001 contributia de asigurare sociala (CAS) este transmisa electronic la Casa de Pensii si se inscrie in arhiva electronica a acesteia avand ca adresa codul numeric personal (CNP). Acest lucru ati putea sa-l verificati dupa scrisorile periodice pe care le-ati primit de la Casa de Pensii dupa anul 2001.
Pentru a fi luate in calcul sumele castigate din alte surse trebuie sa prezentati la Casa de Pensii o adeverinta din care sa rezulte aceste sume si certificarea ca acele societati au platit contributia pentru pensie pentru aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1