Subiect "privind iesirea la pensie" Deschis de Raducanu Vasile la data: 01/27/2009 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
privind iesirea la pensie
Scris de: Raducanu Vasile la data: 01/27/2009 3:57am
Gen:
Data nasterii: 12.07.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date: In perioara 1973-1975 am fost elev in scoala militara
In perioada 1975-1988 am fost subofiter in armata iar in luna octombrie 1988 am trecut in rezerva la cerere pentru motive bine intemeiate
In perioada ianuarie 1989 - ianuarie 2009, am fost incadrat pe perioada nedeterminata intr-o subunitate din Ministerul Transporturilor. Din ianuarie 2009, am fost disponibilizat.
Intrebare: Pot iesi la pensie la limita de varsta din armata la vechimea careia sa mi se adauge si vechimea acumulata in perioada 1989-2009 in viata civila? Care ar fi solutia cea mai buna in rezolvarea situatiei in care ma aflu?
Va multumesc
Re: privind iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/28/2009 5:14am
Din pacate nu vedem o rezolvare a situatiei dv prin pensionare in viitorul apropiat.
Pensiile militare de stat se acorda conform legii 164/2001 iar cele in sistemul public conform legii 19/2000 . Cele doua pensii fac parte din doua sisteme diferite si se recunosc reciproc stagiile decat ca vechime in munca in vederea deschiderii dreptului la pensie nu si pentru calculul pensiei.
Conform art 15 din legea 164/2001 aveti dreptul la pensie militara de stat in iulie 20018 la implinirea varstei standard de pensionare conform legii 19/2000 daca vechimea dv ca militar , scoala militara si subofiter, este de minim 15 ani. Acesta se calculeaza proportional cu numarul de ani de serviciu fata de vechimea completa de 30 ani in sistemul militar.
Pensia din sistemul public se acorda, asa cum am spus mai sus, conform legii 19/2000 astfel:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In sistemul public puteti cere pensie anticipata partiala cu anticipare de 5 ani, din 12 iulie 2013, la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 35 ani. Aceasta se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Vechimea din armata este recunoscuta ca numar de ani pentru deschiderea dreptului la pensie la limita de varsta sau anticipata partiala in sistemul public.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1