Subiect "echivalare pensie in Spania" Deschis de nicoleta la data: 08/14/2013 7:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
echivalare pensie in Spania
Scris de: nicoleta la data: 08/14/2013 7:39pm
Gen:f
Data nasterii:20.10.1976
Stagiul de cotizare:12 ani
Alte date:pensie de invaliditate GR I din 2008
Intrebare:Locuind in Spania de 2 ani, am cerut transferul pensiei aici. E POSIBIL SA FIE ECHVALATA PENSIA DATORITA DIFERENTEI DE MONEDA?
DACA OBTIN UN JOB AICI, PIERD PENSIA DIN ROMANIA?
Re: echivalare pensie in Spania
Scris de: la pensie la data: 08/16/2013 4:56am
Conform art 111 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 aveti dreptul sa cereti transferul drepturilor banesti, rezultate din pensie, la domiciliul dv din stainatate
Conform aceluiasi articol alin. (2) aveti dreptul sa cereti convertirea in alta moneda.
Cheltuelile de transmitere si de convertire vor fi suportate de catre dv.
In privinta cumularii pensiei cu veniturile salariale legea nu face o distinctie intre cei cu domiciliul in tara si cei cu domiciliul in strainatate.
Legea prevede ca cei cu gr I de invaliditate au pierdut total capacitate de munca si capacitatea de autoingrijire si deci nu pot cumula pensia cu veniturile salariale iar daca o fac li se suspenda pensia.
Insa spre deosebire de cei cu domiciliul in Romania pentru cei cu domiciliul in strainatate, in prezent, nu exista inca posibilitate identificarii celor care cumuleaza cele doua venituri.
Re: echivalare pensie in Spania
Scris de: nicoleta la data: 08/16/2013 7:10am
Gen:pensie de invaliditate
Data nasterii:20 octombrie 1976
Stagiul de cotizare:12 ani
Alte date:marire pensie
Intrebare:
Pensia mea e compusa din aprox 700 lei ce rezulta din vechime si aprox 600 lei salariul ce ar fi fost pentru un asistent personal.
Ar fi aprox 300 de euro.Locuiesc in Spania de 2 ani si ceva iar pensia imi vine lunar aici.
Pensia minima a unui spaniol este de aprox 500 de euro.Nu pot obtine vreo diferenta (marire) de la statul spaniol?
*Daca renunt la acei 600 lei ce ar fi pentru asistentul personal, primesc de aici bani pentru a-mi plati asistenta?
Multumesc si imi cer scuze, dar nu stiu exact cum sa formulez intrebarile!
Re: echivalare pensie in Spania
Scris de: la pensie la data: 08/19/2013 2:29am
Si noi ne cerem iertare dar nu va putem da un raspuns pentruca nu cunoastem legislatia spaniola in domeniul asistentei sociale
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1