Subiect "Data iesirii la pensie" Deschis de Grecu Mircea la data: 01/27/2009 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data iesirii la pensie
Scris de: Grecu Mircea la data: 01/27/2009 4:02am
Gen: masculin
Data nasterii: 18 aprilie 1953
Stagiul de cotizare: -facultate 1975 - 1980
-armata cu termen redus: 9 luni
Alte date: -angajat in 1981
-intre 1984-2oo1=17 ani, am gr.II de munca (date scrise in Cartea de Munca)

Intrebare: Pot iesi la pensie in 2009? Dupa socoteala mea:
-data iesirii la pensie pt.limita de varsta = 2018
-reducere pt per. facultatii si per. armatei(6 ani)= 2012
-reducere pt. conditii deosebite (3,5 ani) = 2009
Este corect?
Multumesc anticipat
Re: Data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/27/2009 2:50pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 18 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Ne pare rau ca va dezamagim dar calculele dv pentru reducerea varstei standard de pensionare sunt gresite.
Stagiile asimilate pentru facultate si stagiu militar nu aduc reducerea varstei de pensionare. Acestea se aduna la stagiul de cotizare.
Prezentarea stagiului de cotizare este confuza, din aceasta se poate deduce ca nu ati lucrat in continuare dupa aprilie 2001 sau se poate subintelege ca a ati lucrat in continuare si lucrati si in prezent.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiu intre 16 si 18 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni adica puteti sa iesiti la pensie la limita de varsta in 18 octombrie 2014 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Pentru stagiul de gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni.
Daca ati lucrat din 1981 pana in prezent cumulati cu stagiile asimilate pentru facultate si pentru stagiul militar si cu sporul de vechime pentru grupa II de munca un stagiu de cotizarede aproape 38 de ani si depasiti stagiul complet de cotizare de 35 ani, in caz contrar stagiul dv de cotizare cumulat este de aproximativ 30 ani .
Puteti cere pensie anticipata partiala cu anticipare de 5 ani, in 18 aprilie 2013, la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 35 ani pe care o indepliniti in circumstantele de mai sus .
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 3 ani si 6 luni de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1