Subiect "Pensia la limita de varsta" Deschis de Blanaru Constantin la data: 08/16/2013 9:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia la limita de varsta
Scris de: Blanaru Constantin la data: 08/16/2013 9:58am
Gen: M
Data nasterii: 29.09.1954
Stagiul de cotizare: 39 ani 09 luni
Alte date: vechime grupa I: 08 ani 08 luni
vechime grupa II: 15 ani 09 luni
Intrebare: Cand pot sa ies la pensie? La ce varsta?
Re: Pensia la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/17/2013 8:59am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 29 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 8 ani si 8 luni lucrati in gr I si 15 ani si 9 luni lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 47 ani si 9 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 8 ani in conditii speciale si 16 ani (completat cu cateva luni neutilizatr la gr I) in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 24 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 29 martie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1