Subiect "discriminare" Deschis de tomoiagaioan la data: 08/16/2013 2:37pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
discriminare
Scris de: tomoiagaioan la data: 08/16/2013 2:37pm
Gen:
Data nasterii:11 feb.1963
Stagiul de cotizare: 32 ani
Alte date:
Intrebare:De ce pentru unii s-a marit virsta de pensionare ,iar pentru altii s-a redus (cu doi ani),fiind vorba in primul rind de mine ,care am lucrat 26,5 ani ,in conditii mizere si toxice (gr.1), iar in al doi-lea rind , cei ce au locuit , sau locuiesc , in imprejurimile oraselor :Baia Mare ,Zlatna ...etc .In fond eu nu pot iesi la 50 ani ,cum se iesea anterior ,1 ian 2011 , insa cei din imprejurimi nu ies la 65 ci la 63 de ani .(ma refer la cei fara grupe de munca)
Re: discriminare
Scris de: la pensie la data: 08/19/2013 2:21am
Cu tot respectul pe care vi-l datoram pentru munca depusa nu putem da explicatii privind continutul legilor pentruca nu participam la elaborarea acestora.
Cei care le elaboreaza sunt cei de la guvernare in acel moment iar cei care le voteaza sunt cei din parlament si senat, pe care ii votam periodic si care au cabinete unde se pot cere explicatii.
Din cele de mai sus nu vrem sa intelegeti ca suntem impotriva acordarii de pensie anticipata partiala nediminuata cu reducerea varstei standard de pensionare pentru locuitorii care au trait minim 30 ani in jurul localitatilor Baia Mare, Copsa Mica si Zlatna care merita si ei respectul cuvenit si daca ati locuit in zona nu puteti decat sa fiti de acord cu noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1