Subiect "contract privat cu casa de pensii" Deschis de rodica patrolea la data: 08/17/2013 2:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract privat cu casa de pensii
Scris de: rodica patrolea la data: 08/17/2013 2:45am
Gen:masculin
Data nasterii:11.11.1954
Stagiul de cotizare:20
Alte date:
Intrebare:exista posibilitatea incheierii unui contract individual ( privat ) cu casa de pensii cu plata unei cotizatii de ~ 30% din salariul minim ( sau o alta suma mai mare )
Re: contract privat cu casa de pensii
Scris de: la pensie la data: 08/19/2013 3:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Exista posibilitatea incheierii cu Casa teritoriala de pensii a unui contract de asigurare sociala in cadrul caruia platiti o contributie lunara in functie de suma asigurata. Contributia minima lunara se stabileste annual si pentru anul 2013 s-a stabilit la 245 lei. Prin acest contract realizati stagiu de cotizare suplimentar si o crestere mica a valorii pensiei
Dar in cazul dv opinia noastra este ca incheierea unui astfel de contract este neconvenabila din urmatoarele motive.:
- Pentru a beneficia de pensie anticipata trebuie sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani prin completare cu 15 ani. Acest fapt este irealizabil deoarece pana la varsta standard de pensionare, cand beneficiate de pensie pentru limita de varsta, mai aveti cca 6 ani si 3 luni
- Avantajul adus de acest contract la valoarea pensiei este mic astfel ca este mai avantajos sa depuneti aceste sume intr-un depozit bancar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1