Subiect "Pensie de urmas" Deschis de Mihai Constantin la data: 08/18/2013 5:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas
Scris de: Mihai Constantin la data: 08/18/2013 5:05am
Gen:M
Data nasterii:18.11.1988
Stagiul de cotizare:
Alte date:Am beneficiat de pensie de urmas (pe timpul facultatii la zi)dupa tatal meu decedat in 1996.Momentan sunt student la master in anul 2 la buget, anul acesta implinesc 25 de ani, sunt angajat de 1 an cu salariul de 1200 lei,sunt casatorit dar sotia nu are nici un venit.
Intrebare:Mai am dreptul la pensie de urmas pe perioada masteratului pana la varsta de 26 de ani?Daca da, o pot solicita si pentru anul trecut, cand nu am beneficiat de ea?
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 08/19/2013 4:25am
Perioada de master este considerata ca perioada de continuare a studiilor si aveti dreptul la pensie pana la varsta de 26 ani daca va continuati studiile..
Copii beneficiari ai unei pensii de urmas pot cumula pensia de urmas cu alte venituri fara ca pensia sa fie suspendata.
Pensia dv de urmas a fost suspendata deoarece nu ati depus dovada continuarii studiilor.
Puteti cere incetarea suspendarii pensiei de urmas daca depuneti adeverinta de studii (continuarea studiilor)
Asa cum interpretam noi art 115 din legea pensiilor 263/2010 daca depuneti adeverina de studii inainte de sfarsitul anului scolar (30 septembrie 2013), pensia va fi platita retroactiv de la inceputul anului scolar adica din 01 octombrie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1