Subiect "Pensie variante" Deschis de Traian la data: 08/18/2013 7:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie variante
Scris de: Traian la data: 08/18/2013 7:08am
Gen:M
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:36
Alte date:gr2, 15 ani,7 luni, 26 zile
Intrebare:Ce variante de pensionare am si care sunt avantajele si dezavantajele lor? Daca ma pensionez prin reducerea varstei de pensionare pot cumula pensia cu munca?
Re: Pensie variante
Scris de: la pensie la data: 08/19/2013 4:41am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in anul 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 15 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in anul 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 60 ani adica in anul 2016.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare de 43 ani (inclusive sporul de stagiu de cotizare pentru stagiul de cotizare in grupa de munca).
Dupa pensionare cu pensie pentru limita de munca cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca puteti cumula pensia cu salariul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1