Subiect "informatii" Deschis de Moga Maria la data: 08/19/2013 5:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
informatii
Scris de: Moga Maria la data: 08/19/2013 5:28am
Gen:feminin
Data nasterii:24-03-1957
Stagiul de cotizare:30 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! 1-Am lucrat 2 ani si 10 zile in grupa a-2-a de munca,as dori sa va intreb daca beneficiez de un plus la vechime pentru aceasta perioada.
2-Pentru cele 6 luni compltare la stagiul de cotizare,pot sa platesc retroactiv sau pot achita in avans toata suma si sa imi depun dosarul dupa plata sumei 245*6 luni.Daca maine platesc pot sa beneficiez de pensie?
Va multumesc!
Re: informatii
Scris de: la pensie la data: 08/20/2013 2:49am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 24 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 2 ani lucrati in grupa II nu beneficiati de spor de vechime deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 6 ani.
Pentru a va completa stagiul de cotizare cu 6 luni puteti incheea un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv. Puteti plati intreaga suma la incheerea contractului dar nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala decat la terminarea celor 6 luni de contract.
Puteti sa incercati sa obtineti intelegere de la functionarii Casei de pensii ca sa depuneti dosarul de pensie inainte de terminarea celor 6 luni pentruca macar sa vi se micsoreze perioada de asteptare pentru calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1