Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de Neamu Stefan la data: 08/19/2013 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: Neamu Stefan la data: 08/19/2013 7:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua!Va rog sa-mi permiteti sa va adresez doua intrebari;am introdus in program datele pentru cumnatul meu Florescu Ion inclusiv perioada stagiului serviciului militar.Mai trebuie trecut in pagina cu datele personale punctajul aferent serv. militar? are un stagiu de 23 ani din care 14 ani in grupa 2. poate beneficia de reducere cu 3 ani a varstei de iesire la pensie la limita de varsta sau aceasta este conditionata de fatul de a avea stagiul complet de cotizare(35 ani)?Va multumesc pentru tot ce faceti pentru noi!
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/20/2013 3:30am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar dar din pacate nu realizeaza stagiul complet de cotizare de 35 ani si din aceasta cauza nu poate beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani pentru stagiul in grupa de munca.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 Daca ati introdus codul “S” pe perioada stagiului militar nu trebuie sa mai introduceti punctaj in caseta din pagina de intrare in program.
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cun explicam noi pe forum la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dv il introduceti in coloana sporuri in % astfel:
Intre august 1976 – noiembrie 1981 3 %
Intre decembrie 1981 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – mai 1990 9 %
Intre iunie 1990 – martie1992 12 %
3 Pe perioada stagiului lucrat in grupa II de munca se majoreaza punctajele lunare cu 25 % si deoarece programul nu face automat aceasta majorare, daca reveniti si ne dati perioada lucrata in grupa II de munca va vom calcula noi punctajul suplimentar pe care dv il veti introduce in caseta corespunzatoare din pagina de intrare in program.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1