Subiect "estimare pensie limita varsta" Deschis de nuti la data: 08/19/2013 1:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
estimare pensie limita varsta
Scris de: nuti la data: 08/19/2013 1:23pm
Gen:F
Data nasterii:21.02.1956
Stagiul de cotizare:23 ANI 10 LUNI pana la pensionare gr.lll in sept 2001
Alte date:stagiu potential 6ani 1 luna 28 zile ,beneficiez de stagiu asimilat (art 68 lit a)dinL263.Pana la pensionare am realizat21.o8970 puncte
Intrebare:Am introdus punctajul realizat pana la pensionare in casuta punctaj asigurari sociale,am introdus cod P3 cu val pensie pe col salariu tarifar.Pe perioada in care am lucrat 1/2 norma am introdus veniturile pe col sporuri si cod L(asa mi-a permis programul)Unde introduc punctajul ptr.stagiu asimilat?Il adaug eu prin cumulare cu punctaj realizat pina la pensionare deinvaliditate sau se adauga automat din program (am trcut cod P3).Pe perioada cat am lucrat observ ca obtin punctaj mai mic decat daca nu as fi lucrat
Re: estimare pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 08/21/2013 3:19am
Trebuia sa precizati ce fel de pensie ati dorit sa calculati. Dupa datele introduse am dedus ca ati vrut sa calculati pensia pentru limita de varsta de care veti beneficia in 21 iunie 2016.
Am verificat datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii :
1 Ati procedat corect introducand punctajul realizat pana la pensionarea cu pensie de invaliditate in caseta punctaj asigurari sociale si nu ati mai introdus date in perioada anterioara pensionarii.
Insa trebuie sa analizati acest punctaj pentruca acesta sa nu contina si punctajul acordat pentru stagiul potential. In cazul dv prin decizia de pensie de invaliditate s-a acordat un stagiu potential de 6 ani si cca 2 luni pentru care ati primit un punctaj de cca 2,46667 puncte. Acesta nu trebuie sa intre in calculul pensiei pentru limita de varsta. Acest punctaj s-a acordat la pensia de invaliditate pana la realizarea stagiului complet de cotizare de 30 ani adica pana in noiembrie 2007.
In calculul pensiei pentru limita de varsta nu vi se mai acorda acest punctaj pentruca vi se acorda punctajul realizat prin introducerea in calcul pensiei de invaliditate primite si a salariilor obtinute pn jumatatea de norma lucrata.
2 Este gresita folosirea codului P3 la calculul pensiei pentru limita de varsta deoarece acest cod introduce in calcul punctaj suplimentar pentru stagiile potentiale primite la pensile de invaliditate. Asa cum am aratat la punctual 1 acest punctaj nu se mai acorda pentru calculul pensiei pentru limita de varsta.
Deci pe toata perioada ulterioara lui septembrie 2001 la pensia pentru limita de varsta folositi codul “L” si asa cum ati procedat, in coloana salarii introduceti pensia de invaliditate primita iar in coloana sporuri in suma fixa salariul primit pe perioada lucrata cu jumatate de norma.
3 Opinia noastra este ca se greseste atunci cand se introduc date pentru o perioada care urmeaza, cum ati facut dv pentruca se considera ca veti realiza in continuare un punctaj constant ceeace teorectic este gresit pentruca valoarea pensiei se modifia cel putin aproape annual iar salariile minime pe economie se modifica lunar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1