Subiect "Despre vechime" Deschis de Elena la data: 08/20/2013 7:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Despre vechime
Scris de: Elena la data: 08/20/2013 7:36am
Gen:F
Data nasterii: 9 mai 1960
Stagiul de cotizare: octombrie 1979
Alte date:
Intrebare: Am contract cu casa de pensii si platesc lunar contributia minima. As dori sa stiu, in cazul in care am trecut de 30 ani vechime, daca mai merita sa platesc in continuare - adica daca influenteaza cuantumul pensiei cu o suma care sa merite continuarea cotizarii. Exista posibilitatea sa aflu care va fi valoarea pensiei la data pensionarii anticipate partiale?

Va multumesc
Re: Despre vechime
Scris de: pop elena dorina la data: 08/20/2013 11:02am
Gen:
Data nasterii:27 iunie 1959
Stagiul de cotizare:angajata din 1978 cu o intrerupere de 3 ani fiind in cimpul muncii si in prezent
Alte date:precizez ca 19 ani si 9 luni sunt lucrati in grupa II-a
Intrebare: la ce virsta ma pot pensiona anticipat
Re: Despre vechime
Scris de: la pensie la data: 08/21/2013 4:07am
Pentru Elena
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 09 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 56 ani si 9 luni adica in 09 februarie 2017 trebuie sa cotizati pana obtineti stagiul de cotizare de 31 ani si 9 luni Dupa ce obtineti acest stagiu, opinia noastra este, sa nu mai continuati cotizarea deoarece aportul la valoarea pensiei este mai mic decat ati depune banii intr-un cont bancar.
Daca doriti sa faceti o estimare a pensiei puteti folosi programul de calcul de pe site daca aveti datele necesare.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Daca aveti dificultati sau nelamuriri reveniti cu intrebari punctuale si va ajutam.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza in functie de numarul de luni de anticipare.
Re: Despre vechime
Scris de: la pensie la data: 08/21/2013 4:23am
Pentru Pop Elena Doina
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 19 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare
Pentru un stagiul de 19 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 5 luni adica in 27 noiembrie 2016
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 56 ani si 5 luni adica dupa 27 noiembrie 2015 daca atunci stagiul dv total de cotizare (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca) este sub 39 ani si 5 luni sau pensie anticipata, nediminuata, daca aveti acest stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1