Subiect "trecerea din.gr.II in gr.III.depensie de invaliditate" Deschis de herman dorina la data: 08/20/2013 8:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecerea din.gr.II in gr.III.depensie de invaliditate
Scris de: herman dorina la data: 08/20/2013 8:58am
Gen:f
Data nasterii:07.02.1960
Stagiul de cotizare:22ani
Alte date:
Intrebare:din 01.04.2003 am fost incadrata in gr.II de pensie de invaliditate . In data de 15.06.2013 am fost trecuta in gr. III SI MI-A FOST DIMINUATA PENSIA DE LA 540 LEI LA 370 LEI . este corecta aceasta reducere ? Mentionez ca am nascut si crescut 3 copii.
Re: trecerea din.gr.II in gr.III.depensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/21/2013 4:40am
Cu parere de rau trebuie sa va spunem ca in cazul dv calculul pensiei de invaliditate de gr II are ca rezultat diminuarea pensiei deoarece :
- Prin decizia de pensionare din aprilie 2003 vi s-a acordat un stagiu potential de cca 8 ani pentru care ati beneficiat de un punctaj suplimentar de 4,8 puncte care la recalcularea pensiei de invaliditate nu se mai acorda.
- Conform normelor de aplicare a legii pensiilor la recalcularea pensiei la trecerea din gr II in gr II de invaliditate nu se introduce in calcul stagiul de cotizare asimilat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate de gr II si aceasta perioada este luata numai in calculul pensiei pentru limita de varsta de care beneficiati la varsta de 61 ani si 8 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1