Subiect "concediu medical completeaza vechimea" Deschis de maria ramona la data: 08/21/2013 7:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu medical completeaza vechimea
Scris de: maria ramona la data: 08/21/2013 7:21am
Gen:feminin feminin
Data nasterii:18.06.1958
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:la data de 06.10.2012 ar fi trebuit sa implinesc 35 ani de munca.
Intrebare:din data de 17.09.2012 pana in 31.10.2012 am avut concediu medical fiind operata de tiroida. Din 01.11.2012 am concediu medical un an si sase luni cod 146 .Aceste perioade i-mi completeaza stagiul pentru pensie sau nu.
Re: concediu medical completeaza vechimea
Scris de: la pensie la data: 08/22/2013 4:11am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 18 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform art 49 alin (1) litera e) incepand cu 01 ianuarie 2005 beneficiaza de stagiu de cotizare asimilat numai cei care beneficiaza de concediu pentru incapacitate de munca cauzata de accident de munca si boli profesionale.
Deasemeni se retine contributie de asigurare sociala pe perioada de concediu pentru incapacitate de munca numai daca acesta este cauzata de accident de munca si boli profesionale.
Re: concediu medical completeaza vechimea
Scris de: ana la data: 08/22/2013 3:13pm
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Bunaseara! Am citit intrebarea in cauza si nu am inteles raspunsul, interesandu-ma si pe mine aceasta problema, sa inteleg ca un concediu medical pentru o boala obisnuita- hepatita, gripa,maternitate, interventie chirurgicala la genunchi- in decursul celor 36 de ani de munca fara alta intrerupere, se scade din cei 36 de ani lucrati, desi in aceste perioade s-a retinut contributia pentru pensie?!Multumesc
Re: concediu medical completeaza vechimea
Scris de: la pensie la data: 08/26/2013 1:28am
Ati inteles gresit.
Inainte de 01 ianuarie 2005 concediul pentru incapacitate de munca indiferent de cauza se considera stagiu de cotizare asimilat.
Dupa 01 ianuarie 2005 legea pensiilor prevede ca numai concediile pentru incapacitate de munca pentru acidente de munca sau boli profesionale sunt asimilate stagiilor de cotizare iar codul fiscal prevede ca numai la sumele primite pe aceste concedii sa li se retina CAS.
Dar dupa cum ne spune si doamna Maria Ramona unii functionari retin CAS si din sumele primite pe alte concedii de incapacitate si in acest caz, conform principiului contributivitatii pe care se bazeaza legea pensiilor, daca s-a retinut CAS trebuie sa fie luate in calculul stagiului de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1