Subiect "data pensionare" Deschis de Virgil la data: 08/21/2013 3:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare
Scris de: Virgil la data: 08/21/2013 3:01pm
Gen: Masculin
Data nasterii: 17 oct 1960
Stagiul de cotizare: 18 ani si 6 luni.
Alte date:
Intrebare: As dori sa stiu daca se ia in considerare ca vechime facultatea - 5 ani - si perioada de pensionare pe caz de boala - 2 ani. De asemenea am lucrat 3 ani si 6 luni grupa I-a procent 100% hotararea 481/90 anexa 1 punctul 26.

Va multumesc
Re: data pensionare
Scris de: tot CRISTEA VIRGIL la data: 08/21/2013 3:25pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa facultatea la zi de 5 ani am facut armata 9 luni de zile. Aceste 9 luni sunt considerate si ele ca si facultatea vechime la pensionare?
Va multumesc
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/22/2013 8:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 17 octombrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu.
Perioadele pentru studii universitare, stagiul militar si pensie de invaliditate sunt considerate stagii de cotizare asimilate si sunt luate in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Pentru stagiul de cotizare de 3 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare, stagiul militar si pensie de invaliditate si realizati stagiul total de cotizare de 27 ani si 9 luni
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 3 ani lucrat in conditii speciale se acorda reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni dar dv puteti beneficia de ea numai daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare de 35 ani (va lipsesc 7 ani si 3 luni
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 3 ani lucrat in conditii deosebite nu aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare, stagiul militar si pensie de invaliditate
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1