Subiect "indemnizatie de biblioteca" Deschis de Faur Eva la data: 01/27/2009 8:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indemnizatie de biblioteca
Scris de: Faur Eva la data: 01/27/2009 8:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sunt secretara la o scoala din anul 2004 si am facut in 2008 un dosar de pensie pentru limita de varsta.Persoana respectiva a fost invatatoare si printre alte sporuri a avut si o indemnizatie de biblioteca in perioada 1979-1991pentru care s-a achitat CAS.Adeverinta in care am mentionat aceasta indemnizatie mi-a fost respinsa de Casa de Pensii pentru ca nu este bun temeiul legal.Am trecut ca temei legal Legea 57/1974.Persoanei i-a fost calculata pensia dar nu i-a fost luata in calcul indemnizatia de biblioteca.Am fost si in audienta si am apelat unde am crezut de cuviinta dar n-am rezolvat nimic.Daca cineva stie un temei legal bun pentru a se lua in calcul aceasta indemnizatie,va rog sa ma ajutati.
Re: indemnizatie de biblioteca
Scris de: la pensie la data: 01/28/2009 9:18am
Trebuie sa verificati daca acest spor este consemnat in Legea 57/1974 .
Legea 49/1992 prevede ca se va retine cotributie pentru pensie pentru anumite sporuri iar la ultima pozitie este consemnat “alte sporuri cu caracter permanent prevazute in contractele individuale de munca, potrivit legii” . Deasemeni in OU 4/2005 referitoare la recalcularea pensiilor din anul 2005 prevede ca sa fie luate in calculul pensiei sporurile cu caracter permanent .
Daca gasiti in unul din aceste documente (legea 57/1974 sau contractul individual de munca)acest spor, se poate adresa in justitie prin deschiderea unei actiuni la tribunal , acesta fiind abilitat sa resolve litigiile cu Casa de Pensii. Actiunea este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1