Subiect "pensie pe caz de boala....!!" Deschis de popescu ionel claudiu la data: 08/22/2013 7:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pe caz de boala....!!
Scris de: popescu ionel claudiu la data: 08/22/2013 7:37am
Gen:M
Data nasterii:15.12.1972
Stagiul de cotizare:22ANI SI 10 luni
Alte date:lucrat numai cu contract de munca pe toata perioada fara intreruperi!
Intrebare:in 2011 am fost diagnosticat cu melanom malign toracic si operat,apoi un an de zile (2012) am urmat un tratament cu interferon alfa2beta la I.O.B pentru recuperarea mea in tot acest timp beneficiind de CM si un certificat de handicap cu grad grav!! in februarie acest an in urma expertizei comisiei de handicap mi s-a redus gradul de la grav la mediu!! am inceput serviciul dar acum cateva zile am fost la controlul anual la Dermatologie Colentina si mi s-a eliberat o scrisoare medicala in care se interzice total expunerea si lucrul la soare,am un grad mare de reaparitia melanoamelor,daca mai lucrez in mediu deschis! Acestea sunt conditiile in care lucrez!!mi s-a dat o trimitere catre I.O.B pentru analize de sange si la dermatologie pentru cauterizarea unor nevi recent aparuti de la ultimul control dermatologic!! As dori daca se poate face cerere pe caz de boala (neoplazic) in cazul meu si la ce grupa m-as incadra,tinand cont de datele de mai sus!! multumesc!!
Re: pensie pe caz de boala....!!
Scris de: la pensie la data: 08/23/2013 6:43am
Depuneti o cerere la Comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv.
Cererea trebuie sa fie insotita de un dosar medical care sa dovedeasca afectiunile pe care le aveti.
Gradul de invaliditate este stabilit de medicul expert de la Comisia de expertiza a capacitatii de munca in urma expertizei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1