Subiect "pensie" Deschis de D.S la data: 08/23/2013 5:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: D.S la data: 08/23/2013 5:20am
Gen: M
Data nasterii: 1980
Stagiul de cotizare: 1 ZI
Alte date:
Intrebare:Sunt o persoana cu handicap gradu 1, am contribuit la casa de pensii conform legi nr. 37/2013 pentru modificarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu 12 lei echivalentul unei zi de cotizare, am depus dosarul cu decizia medicala si am primit decizia de pensionare cu 1 leu. Eu ma asteptam sa primesc pensia minima de 350 lei. Este posibil ca pe decizia de pensionare sa scrie 1 leu si primesc totusi pensia minima de 350 lei? Mentionez ca eu mai primesc si o indemnizatie sociala de 293 lei.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 08/26/2013 4:46am
Noi credem ca va trebui sa cereti explicatii la Casa de pensii
Pensia de 1 leu a fost calculata conform legii pensiilor 263/2010 modificata prin legea 37/2013.
Insa dupa parerea noastra trebuia sa fie completata cu o pensie sociala garantata pana la suma 350 lei.
Este adevarat ca prin acordarea acestei pensii se modificau conditiile de acordare a ajutorului social (nu suntem siguri ca ati numit corect sumele primite)
Pensia sociala garantata se acorda conform OUG 6/2009 si poate fi diminuata pana la zero conform art 3 alin (1) din aceasta ordonanta numai daca beneficiati si de alte drepturi platite din sistemul public de pensii sau de pensie din alte sisteme de pensii neintegrate acestuia.
Dv fie ca primiti ajutor social de la primarie sau indemnizatie de persoana cu handicap de la consiliul judetean aceste sume se platesc din bugetele acestor institutii nu din bugetul sistemului public de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1