Subiect "cat se asimileaza la 27 de ani de invaliditate gr 2" Deschis de marin stefana la data: 08/24/2013 10:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cat se asimileaza la 27 de ani de invaliditate gr 2
Scris de: marin stefana la data: 08/24/2013 10:33am
Gen:
Data nasterii:4 iunie 1956 si am lucrat 10 ani ,o luna si 2 zile .mam pensionat pe 1 martie 1986 gradul 2 si sunt si acum la pensie pe caz de boala gradul 2 NEREVIZUIBILA si DIN 2007 am av si handicap accentuat pana pe 15 mai 2013 as vrea sa stiu daca mi se mai adauga(ASIMILEAZA) ceva vechime la cei 10 ani o luna SI 2 ZILE CA DE 27 DE ANI SUNT LA PENSIE .SI CAND POT IESI.
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: cat se asimileaza la 27 de ani de invaliditate gr 2
Scris de: la pensie la data: 08/26/2013 7:06am
Varsta de pensionare este diferita la barbati fata de femei si pentru aceasta am cerut genul pe care nu l-ati precizat. Dupa nume puteti fi barbat cu numele Marin sau femeie cu numele Stefana. Noi am calculat datele de pensionare pentru femeie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 04 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate (27 ani) este echivalata cu stagiu de cotizare si este luata in calculul pensiei pentru limita de varsta dar nu se va lua in calcul in cazul recalcularii pensiei pentru modificarea gradului de invaliditate.
Din datele prezentate rezulta ca nu este probabila schimbarea gradului de invaliditate.
Re: cat se asimileaza la 27 de ani de invaliditate gr 2
Scris de: marin stefana la data: 08/29/2013 3:11am
Gen:femeie
Data nasterii:04.06.1956
Stagiul de cotizare:10 ani o luna si doua zile
Alte date:pensionata din 1986 1 martie pe caz de boala invaliditate gr 2 nerevizuilila asa sa stabilit din 2007 si tot din 2007 am av si handicap accentuat gr 2 pana an 15 mai 2013.pe care mi la taiat dar cel de invaliditate gr 2 nerevizuibila a ramas definitiv nu mai ami schimba gradul ca sunt nerevizuibila. antrebarea mea era daca de adauga ceva vechime din cei 27 de ani cat am fost si sunt anca pensionata pe caz de boala nerevizuibila la cei 10 ani o luna si doua zile ca asa am anteles de la unele pensionare tot pe caz de boala ca la un an se adauga o luna sau doua vechime de exemplu la cei 27 de ani de pensionare cum am eu de cand sunt pensionata. sau daca pot achita cotizarea pentru a completa minimum 15 ani de cotizare ca eu am doar 10 ani o luna si doua zile. cam cat trebuie sa achit pt 5-6 ani ca sa fac 15 ani si daca platesc aceasta cotizare pot esi acum la pensie?
Intrebare:
Re: cat se asimileaza la 27 de ani de invaliditate gr 2
Scris de: marin stefana la data: 08/29/2013 3:22am
Gen:femeie
Data nasterii:04.06.1956
Stagiul de cotizare:10 ani o luna si doua zile
Alte date:pensionata din 1986 1 martie pe caz de boala invaliditate gr 2 nerevizuilila asa sa stabilit din 2007 si tot din 2007 am av si handicap accentuat gr 2 pana an 15 mai 2013.pe care mi la taiat dar cel de invaliditate gr 2 nerevizuibila a ramas definitiv nu mai ami schimba gradul ca sunt nerevizuibila. antrebarea mea era daca de adauga ceva vechime din cei 27 de ani cat am fost si sunt anca pensionata pe caz de boala nerevizuibila la cei 10 ani o luna si doua zile ca asa am anteles de la unele pensionare tot pe caz de boala ca la un an se adauga o luna sau doua vechime de exemplu la cei 27 de ani de pensionare cum am eu de cand sunt pensionata. sau daca pot achita cotizarea pentru a completa minimum 15 ani de cotizare ca eu am doar 10 ani o luna si doua zile. cam cat trebuie sa achit pt 5-6 ani ca sa fac 15 ani si daca platesc aceasta cotizare pot esi acum la pensie?
Intrebare:cate luni se adauga la un an de pensionare invaliditate gr 2 eu avand 27 de pensionare de invaliditate gr 2 si am lucrat 10 ani o luna si doua zile si si cat osta cotizatia pentru un an ca sa pot avea si eu minimum 15 ani de cotizare si dupa ce platesc pentru diferenta de 5 ani daca por iesi acum la pensie. va multumesc si pt celalalt raspuns pe care nu prea lam anteles.
Re: cat se asimileaza la 27 de ani de invaliditate gr 2
Scris de: la pensie la data: 08/30/2013 2:43am
Trebuia sa precizati clar ce nu ati inteles.
Repetam raspunsul si incercam sa fim mai clari.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 04 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este asimilata cu stagiu de cotizare si este luata intreaga perioada (an/an) in calculul pensiei pentru limita de varsta, asemanator cu o persoana care in aceasta perioada a lucrat si a avut salariul egal cu pensia dv de invaliditate.
Deci nu trebuie sa va mai puneti intrebarea daca in 04 noiembrie 2016 aveti stagiul minim de cotizare pentru ca atunci pensia dv de invaliditate sa se transforme in pensie pentru limita de varsta. Atunci veti avea stagiul de cotizare peste 40 ani.
Re: cat se asimileaza la 27 de ani de invaliditate gr 2
Scris de: marin stefana la data: 09/05/2013 11:27pm
Gen:feminin
Data nasterii:04.06.1956
Stagiul de cotizare:10 ani o luna si doua zile
Alte date:asa cum vam mai scris si an celelalte antrebari eu sunt de 27 de ani pensionata gradul 2 fara drept de munca si an prezent si sunt nerevizuibila pana ies la pensie la lumita de varsta pe 4 noiembrie 2016 asa cum ati spus dv si va multumesc pt raspuns dar va mai deranjez cu o antrebare eu acum am 400 lei pensie.
Intrebare:imi va mai mari si mie pensia cand ies la limita de varsta sau raman cu aceeasi pensie? si cu aprocsimatie daca puteti sami spuneti cam cu cat. va multumesc anca odata sin suflet .va scriu aceste randuri cu lacrim pe obraz ca mi-ti fost de mare ajutor si-mi doresc sa apuc acea zi de 4 noiembrie 2016 pt ca sunt foarte ,foarte bonlava. va doresc multa sanatate dv si tuturor cetatenilor care traiesc de pe o zi pe alta.
Re: cat se asimileaza la 27 de ani de invaliditate gr 2
Scris de: la pensie la data: 09/09/2013 1:46am
am pus la dispozitie un program pentru calcul pensie.
Din datele furnizate de dv apreciem ca la transformarea pensiei dv de invaliditate in pensie pentru limita de varsta vi se va recalcula pensia iar aceasta va fi ceva mai mare decat cea de invaliditate, insa nu putem aprecia cu cat.
Va dorim sanatate si ne bucra faptul ca va mai ganditi si altii care au greutati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1