Subiect "sporuri" Deschis de Kupán Ghizela la data: 01/27/2009 10:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri
Scris de: Kupán Ghizela la data: 01/27/2009 10:35am
Gen:f
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am inceput sa lucrez cu programul Dvs., am unele nelamuriri, Va rog cu respect sa ma ajutati!
1. Am inceput sa lucrez din septembrie 1975, iar in Cartea de munca, la Salar tarifar lunar apare un anumit spor (ma gindesc ca este de vechime) abia la data de 01.03.1984.
Ma gindesc ca totusi ar fi trebuit sa am spor de vechime si anterior acestei dati!
Programul tine cont de acest lucru?
2. Referitor la completarea rubricii Sporuri:
- Din 01.03.1984. la Salar tarifar se mai trec (cu semnul „+” ) 2 cifre: una fiind suma indemnizatiei de conducere (am devenit sef laborator la 01.02.1982.), iar cealalta este un anumit procent, am impresia ca este sporul de vechime.
- Casa de Pensii mi-a cerut de la locul de munca o adeverinta care precizeaza ca in perioada 01.02.1982.- 01.06.1993. (interval in care am fost sef cu indemnizatie de conducere) „indemnizatia de conducere a fost inclusa in salariul de baza dupa care au fost calculate sporurile prevazute de Legea 57/1974”, resp. „indemnizatia de cond. a fost inclusa in salar tarifar de incadrare la care a fost acordat sporul de vechime” (adeverinte de la 2 institutii la care am apartinut pe rind, din cauza reorganizarilor pe parcurs).
3. Tinind cont de cele mentionate la pct. 2. si 3., intrebarea mea este ca eu trebuie sa trec ceea ce imi apare in Cartea de munca?
Adica, la rubrica Fixe scriu cifra pe care o am, ca fiind indemnizatia, iar la % (procent) trec procentul sporului de vechime?
Programul oare ia in calcul continutul adeverintelor?
4. In perioada sept. 1976-oct. 2006. am avut si un spor de periclitate pentru gr. 2-a de munca.
Insa nu vad nicaieri in cartea de munca valoarea sporului respectiv!
Oare nici nu s-a tinut cont de acest spor la calculul pensiei mele?
Mentionez ca in Decizia privind pensia, la Total stagiu de cotizare realizat, apare intervalul de timp in care am avut stagiu de cotizare in gr. II-a (Lg. 3/1977).

Va multumesc mult pentru ajutor!
Re: sporuri
Scris de: la pensie la data: 01/28/2009 11:33am
1 Sporul de vechime este dat pe Forum la “Sporul de vechime”
Programul Casei de Pensii deduce automat sporul in functie de vechime fara sa fie nevoie ca acesta sa fie consemnat in adeverinta.
Programul nostru nu deduce acest spor asa ca dv trebuie sa-l stabilit comform celor explicate pe forum si apoi trebuie introdus in programul de calcul.
Pentru dv am dedus acest spor care este
-septembrie 1980 – august 1983 3 %
-septembrie 1983 – august 1985 6 %
-septembrie 1985 – august 1990 9 %
-septembrie 1990 – august 1992 12 %
2,3,4 Conform celor explicate la 1 inainte de septembrie 1992 sporul de vechime trebuie trecut in coloana % iar in rubrica fixe sporul in suma fixa.
Dupa septembrie 1992 toate sporurile fie in suma fixa fie in % trebuiau incluse in cifra din carnetul de munca Daca dupa acesta data acestea nu sunt incluse in cifrele din carnetul de munca si aveti adeverinte cu acestea atunci le treceti separate fata de coloana “Salariul lunar” in coloanele “Sporuri” “fixe” sau % si programul nostru le ia in calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1