Subiect "Ma pot pensiona dupa 21 de ani lucrati in Romania" Deschis de Gheorghe Emilian la data: 09/01/2013 9:16pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ma pot pensiona dupa 21 de ani lucrati in Romania
Scris de: Gheorghe Emilian la data: 09/01/2013 9:16pm
Gen:
Data nasterii:29 iunie 1953
Stagiul de cotizare:21
Alte date:
Intrebare:Am fost salariat la CFR din iunie 1973 pina in ianuarie 1995 cind am emigrat in Statele Unite. Pot cere pensie pentru cei 21 de ani lucrati in tara? 17 ani am lucrat in grupa a 2 a de munca, siguranta circulatiei feroviare, ultimii 4 ani am fost salariatul Ministerului Transporturilor. Stagiul militar de 8 luni l-am efectuat tot la o unitate militara a cailor ferate.
Re: Ma pot pensiona dupa 21 de ani lucrati in Romania
Scris de: la pensie la data: 09/02/2013 1:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 iunie 2018, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 17 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiul total de cotizare de 25 ani si 11 luni..
Pentru stagiul de 17 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare (3 ani si 6 luni) deoarece aceasta se acorda numai in cazul realizarii stagiului complet de cotizare
Din acelasi motiv al nerealizarii stagiului complet de cotizare nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala, diminuata.
Sunt recunoscute stagiile de cotizare realizate in tarile cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale. Din pacate Romania nu are incheiat un astfel de acord cu Statele Unite. Ramane sa urmariti daca in timp util va fi incheiat un astfel de acord intre cele doua tari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1