Subiect "pensie anticipat sau limita de varsta" Deschis de Zamfir Iboya la data: 01/28/2009 5:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat sau limita de varsta
Scris de: Zamfir Iboya la data: 01/28/2009 5:38am
Gen:F
Data nasterii:26 11 1957
Stagiul de cotizare:20 ani si 4 luni in grupa 2 de munca ,plus 9 luni de somaj.
Alte date:Din 1999 ,dupa ce am terminat somajul ,nu am mai lucrat,in prezent sant casnica.
Intrebare:Cand as putea beneficia de pensie ,anticipata sau limita de varsta si care ar fi mai indicata (sa nu pierd la bani ),daca incepand cu luna februarie 2009 as continua sa platesc C.A S.-ul,pentru a realiza stadiul complect de cotizare de minimum 30 de ani,la salariul minim pe economie in perioada imediat urmatoare?Va multumesc.
Re: pensie anticipat sau limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/28/2009 3:24pm
Asa cum v-am raspuns la mesajul dv din 22 ianuarie 2009 puteti iesi la pensie anticipate partiala in 26 noiembrie 2012 si la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa de munca in 26 mai 2013 in ambele cazuri se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani.
In cazul cand vi se recunoaste stagiul de 20 ani de gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si ati mai avea nevoie de 4 ani care pot fi obtinuti prin incheierea unui contract de asigurare sociala . Acest contract se incheie cu Casa de Pensii si trebuie incheiat pentru suma minima de ¼ din salariul mediu pe economie. In cadrul acestui contract trebuie sa platiti o suma fixa pe un an calendaristic. In anul 2009 trebuie sa platiti lunar cca 120 lei. Dar repetam inainte de a incheia contractul discutati cu cei de la Casa de Pensii daca vi se recunoaste stagiul de gr II pentruca altfel aveti nevoie de 9 ani vechime si nu merita sa mai incheiati contractul. In privinta alegerii intre pensie anticipata partiala sau la limita de varsta, avand in vedere ca este o diferenta mica intre ele si faptulca nu lucrati si nu aveti salariu credem ca este indicat sa cereti pensie anticipata partiala care va fi diminuata putin .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1