Subiect "Informatii pt pensionare limita de varsta - copii si grupa de munca" Deschis de Purice Maricica la data: 09/06/2013 8:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Informatii pt pensionare limita de varsta - copii si grupa de munca
Scris de: Purice Maricica la data: 09/06/2013 8:26am
Gen:F
Data nasterii:13.09.1954 (59 ANI)
Stagiul de cotizare:26 ANI+3 LUNI+26 ZILE(IN ROMANIA)
:5 ANI+10 LUNI (IN ITALIA)
Alte date:LUCRAT CU GRUPA II :5 ANI+5 LUNI+7 ZILE
:AM SI 3 COPII(31/38/40 ANI)
Intrebare:
BUNA ZIUA,
VA ROG SA IMI SPUNETI :-care este perioada de reducere de care beneficiez dak am lucrat perioada aceasta in grupa a II a?
-daca beneficiez de reducerea de un an de zile pentru ca am 3 copii?
- care este data exacta de pensionare pentru limita de varsta?

VA MULTUMESC ANTICIPAT!!
Re: Informatii pt pensionare limita de varsta - copii si grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 09/09/2013 2:14am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere, in Romania, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 13 iulie 2014, la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
Pentru un stagiul de 5 ani si 5 luni lucrati in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de ccotizare in Romania de 27 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 5 ani si 5 luni in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este sub stagiul minim de 6 ani pentru care se acorda astfel de reducere.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partioala, diminuata, daca faceti dovada stagiului de cotizare in Italia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1