Subiect "Reducere limita de varsta pt 3 copii nascuti" Deschis de Chiru Elena la data: 09/06/2013 12:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere limita de varsta pt 3 copii nascuti
Scris de: Chiru Elena la data: 09/06/2013 12:47pm
Gen:F
Data nasterii:05.11.1954
Stagiul de cotizare:33 ani din care 7 ani grupa a IIa
Alte date:
Intrebare:buna seara! va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: pot sa ies la pensie la data de 6.10.2013, avand in vedere ca am si 3 copii nascuti si crescuti pana la varsta de 10 ani? (mantionez ca am intocmit dosarul de pensionare stiind ca tb sa ies la aceasta data, conform vechii legi; am fost instiintata acum cu mai putin de 1 luna inainte ca nu as putea)
Re: Reducere limita de varsta pt 3 copii nascuti
Scris de: la pensie la data: 09/09/2013 2:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 octombrie 2014, la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Pentru un stagiul de 7 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de ccotizare de 34 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 7 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 8 luni adica in 05 octombrie 2013
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Deci daca depuneti la dosarul de pensie adeverinta cu stagiul de cotizare de 7 ani lucrat in gr II puteti iesi la pensie in 05 octombrie 2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1