Subiect "cand pot iesi la pensie de varsta" Deschis de Cheta Mirela la data: 09/07/2013 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie de varsta
Scris de: Cheta Mirela la data: 09/07/2013 8:12am
Gen:F
Data nasterii:27.04.1962
Stagiul de cotizare:32 ani si 5 luni, grupa I din 1981 pana in 30 septembrie 2004 (Turnatorie)
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pensie de varsta
Re: cand pot iesi la pensie de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/09/2013 3:03am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 iulie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu.
Daca nu va calculati singura stagiul in grupele de munca trebuie sa ne dati noua perioada lucrata cu zi/luna/an pentru a va calcula noi perioada. Noi am luat in calcul perioada de 23 ani completi lucrati in gr I si conditii speciale sau conditii deosebite.
Pentru stagiul de cotizare de 23 ani in gr I si conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 11 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 43 ani si 11 luni.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 23 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 23 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 3 luni adica in 27 iulie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1