Subiect "Pensile limita de varsta" Deschis de Nichita la data: 09/08/2013 5:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensile limita de varsta
Scris de: Nichita la data: 09/08/2013 5:45pm
Gen: M
Data nasterii: 25.10.1954

Stagiul de cotizare, cf. Deciziei casei de Pensii : 44 ani 10 luni si 0 zile, in Sistemul public, din care :
- In conditii normale de munca : 11 ani 2 luni 24 zile ;
- In gr. I (Lg. 3/1977) : 6 ani 11 luni 21 zile (perioada 01.03.1986 – 22.02.1993, cf. adeverinta angajator soc. Miniera, electrician la instalatia de preparare) ;
- In gr. II (Lg. 3/1977) : 17 ani 1 luni 6 zile (perioada 01.11.1976 – 29.11.1980 si 02.03.1981 – 01.03.1986, cf. adeverinta angajator soc. Dobromin, electrician) ;
- Stagiu aferent grupe/conditii de munca : 7 ani si 6 luni ;
- Perioade asimilate : 1 an 11 luni 18 zile (Stagiul militar) ;
- Stagiu afferent perioadelor de incapacitate temp. de munca : 0 ani 0 luni 21 zile.
In conditiile in care :
- Varsta la data depunerii dosarului meu : 58 ani 8 luni
- Varsta standard de pensionare in sistemul public : 65 ani 0 luni si
- Reducerea varstei standard de pensionare pentru :
o conditii speciale, deosebite si/sau alte conditii de munca : 5 ani 6 luni,
solicitarea este respinsa cu fraza : “Se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VARSTA deoarece varsta la data solicitarii este mai mica decat varsta standard redusa conform art. 55 din Legea nr. 263/2010”.
Intrebare : Fata de cele de mai sus, am analizat Art. 55 si am constatat ca in gr. I am lucrat peste 6 ani, conferindu-mi astfel o reducere de stagiu de 3 ani, in gr. II am lucrat peste 17 ani ceea ce genereaza o reducere de stagiu de 3 ani 6 luni, care reduceri de stagiu cumulate permit reducerea stagiului cu 6 ani si 6 luni si nu 5 ani si 6 luni cum a fost inscris in decizia de respingere. Nu mai vorbesc ca ceea ce este peste 6 ani de gr. I (11 luni si 21 zile) intregesc 18 ani de gr. II ceea ce ar conduce la o reducere de stagiu de fapt de 7 ani in total ; este corect ?
Casele de Pensii au cumva competente in a schimba grupele de munca inscrise in adeverintele angajatorilor ?
Si chiar daca prin absurd nu as mai beneficia de gr. I si in locul acesteia as beneficia de gr. II (dar nu stiu de ce !) timp de 24 ani 0 luni 27 zile, si in acest caz cred ca as putea sa ies la pensie pt limita de varsta cu 6 ani mai devreme decat varsta standard, respective la 25.10.2013.
Va rog frumos sa ma lamuriti asupra aspectelor prezentate mai sus si daca pot face contestatie la decizia de respingere cu sanse de reusita.
Va multumesc anticipat,
Cu deosebita consideratie,
Nichita
Re: Pensile limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/09/2013 6:41am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 25 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca. Deasemeni puteti verifica daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale analizand anexele 2 si 3 ale legii pensiilor 263/2010
Functionarii casei de pensii au facut calculul in ipoteza ca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru 24 ani in conditii deosebite conform tabelului 1 de la art 55 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010 aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni. Conform acestei reduceri a varstei de pensionare aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 25 aprilie 2014.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Nichita la data: 09/09/2013 8:51am
Multumesc f. mult pentru raspuns dar vreau sa vin cu niste precizari. Adeverinta de gr. I de munca este data de angajator in care scrie ca am fost "incadrat in gr. I de munca in proportie de 100% cf. nominalizarii efectuate prin decizia C.A. nr. ..." ; in plus adeverinta a fost eliberata in 28.06.2013 si mi se parea normal ca in cazul in care gr. I de munca ar fi fost echivalata cu gr. II, sa nu-mi fi dat adeverinta de gr. I ci de gr. II cu explicatiile de echivalare corespunzatoare. Ce pot sa fac acum, sa-i intreb daca adeverinta pe care mi-au dat-o in urma cu doua luni este corecta sau nu ?
Multumesc anticipat inca o data !
Re: Pensile limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/10/2013 2:17am
Asa cum am precizat in raspunsul anterior stagiile in gr I de munca realizate anterior datei de 01 aprilie 2001 au fost asimilate fie cu conditii speciale (conform anexelor 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010) fie cu cu conditii deosebite (conform art 39 alin (2) din normele metodologice de aplicarea alegii pensiilor aprobate prin HG 257/2011).
Aceasta asimilare era bine sa fie trecuta pe adeverinta dar normele metodologice indicate mai sus au stabilit ca e mai bine ca lucrurile sa fie mai complicate si a stabilit ca pentru locurile de munca asimilate cu conditii speciale angajatorul sa elibereze o adeverinta dupa modelele prezentate la anexele 12 sau 13 iar pentru locurile de munca asimilate cu conditii deosebite sa elibereze o adeverinta conform modelului din anexa 14 la aceste norme.
Deci daca dv aveti o adeverinta conform anexei 14 prin acest model angajatorul a indicat Casei de pensii ca stagiul dv de gr I a fost asimilat cu conditii deosebite.
Nu era corect ca in adeverinta sa fie trecuta gr II deoarece in acest caz nu mai primeati spor de stagiu si punctaj suplimentar pentru stagiul in gr I.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1