Subiect "data pensionare" Deschis de Stere Alexandru la data: 09/09/2013 2:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare
Scris de: Stere Alexandru la data: 09/09/2013 2:21am
Gen:B
Data nasterii:22/06/1950
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:5 ani facultate(1969-1974)Pe 2spt.2013 am primit decizia medicala -invaliditate grd.III.
Intrebare: -de la ce data ma pot angaja cu jumatate norma(am functia de profesor):de la data emiterii deciziei medicale sau a deciziei de pensionare?
-cuantumul pensiei este mai mic decat cel pentru varsta standard de pensionare?
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/10/2013 4:00am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 22 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu va intelegem prima intrebare, noi stim ca daca nu sunteti angajat va puteti angaja incepand de azi.
Legislatia pensiilor nu inpune restrictii la angajare decat de la data acordarii pensiei de invaliditate.
Pensia de invaliditate in cazul dv care nu vi se acorda stagiu potential se calculeaza identic cu cea a pensiei pentru limita de nvarsta. Altfel spus pensia de invaliditate va fi egala cu pensia pentru limita de varsta daca ati fi beneficiat de reducerea varstei de pensionare.
La transformarea pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta, la varsta de 65 ani pensia se recalculeaza si se ia in calcul si stagiul de cotizre asimilat pentru perioda in care ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1