Subiect "Facultatea adaugata la pensie?" Deschis de BADEA VIORICA la data: 09/09/2013 10:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Facultatea adaugata la pensie?
Scris de: BADEA VIORICA la data: 09/09/2013 10:27am
Gen:F
Data nasterii:04.02.1954
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:
Adaugarea anilor de facultate la calculul pensiei (4, in cazul meu), conduce la diminuarea cuantumului pensiei la limita de virsta, tinind cont de faptul ca pe perioada facultatii nu am realizat venituri?
Re: Facultatea adaugata la pensie?
Scris de: la pensie la data: 09/10/2013 6:36am
Avand in vedere modul de calcul al pensiei, adaugarea stagiilor asimilate la calculul pensiei pentru limita de varsta duce la cresterea valorii pensiei nu la scadere.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 octombrie 2013, la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni.
-Calculul pensiei dv fara stagiul asimilat pentru studii universitare se face prin calcularea unui total al punctelor anuale pe perioada stagiului de 33 ani lucrati in functie de veniturile realizate.
Se calculeaza apoi un punctaj mediu impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni (29,33333)
-Calculul pensiei dv cu luarea in calcul a studiilor universitare se face adaugand la punctajul total pentru stagiul de cotizare a unui punctaj suplimentar pentru perioada studiilor universitare pe timpul careia se ia in calcul salariul minim pe economie.
Se alculeaza apoi punctajul mediu al pensiei pentru limita de varsta impartind punctajul total majorat cu punctajul aferent sstudiilor universitare tot la stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni (29,33333)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1