Subiect "Completare vechime" Deschis de Ghinea Elena la data: 09/09/2013 12:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Completare vechime
Scris de: Ghinea Elena la data: 09/09/2013 12:23pm
Gen:F
Data nasterii:05.05.1956
Stagiul de cotizare:30 ani + 9 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. M-am pensionat cu pensie de invaliditate gr.2 la data de 17.02.2010. La aceasta data aveam un stagiu de cotizare de 30 ani si 9 luni. Anul acesta (in feb. 2013) am optinut de la Casa judeteana de pensii Tr.Severin, o adeverinta din care rezulta ultima luna lucrata (14500 RON) de la ultimul loc de munca avut. Aceasta adeverinta am depus-o imediat la Casa de pensii sector 3 (de care apartin) primind un nr.de inregistrare si anuntindu-ma totodata ca dureaza cca 5-6 luni pina se recalculeaza. Pentru ca au trecut aproape 7 luni, m-am dus (astazi 09.09.2013) la Casa de pensii unde mi s-a explicat ca fiind pensionata medical nu mi se mai poate recalcula nimic (decit dupa indeplinirea conditiei de pensionare pt. limita de varsta). Deci nu mai ai dreptul sa-ti completezi dosarul cu veniturile realizate pina la pensionare. Va intreb pe d-stra daca stiti sa existe o asemenea prevedere si daca da, va rog sa-mi spuneti nr. articolului din legea pensiei. Dar daca pensia mea era calculata gresit, in sensul ca primeam mai multi bani de cat mi se cuveneau, beneficiam de aceiasi prevedere care interzice recalcularea pina la indeplinirea conditiei de limita de varsta ?
In cazul in care considerati ca explicatia primita de la casa de pensii nu este conforma cu legea,( asa cum banuiesc eu) ce ma sfatuiti sa fac ??? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Completare vechime
Scris de: la pensie la data: 09/10/2013 6:59am
Trebuie sa faceti o analiza atenta a adeverintei cu suma indicata de dv
Daca rezulta din aceasta adeverinta ca aceasta suma a fost inregistrata la Casa de pensii pe ultima luna lucrata (februarie 2010) atunci aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei conform art 107 alin (3) din legea pensiilot 263/2010
Daca aceasta suma a fost inregistrata pe o luna urmatoare celei in care vi s-a acordat pensia de invaliditate ea va fi luata in calcul la transformarea pensiei in pensie pentru limita de varsta.
In cazul primei variante Casa de pensii a gresit si sunteti indreptatita sa faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii de pe langa Casa Nationala de Pensii Publice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1