Subiect "Stabilirea drepturilor de pensie in raport cu vechimea dobandita dupa pensionare" Deschis de Costin Matei la data: 05/05/2008 5:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stabilirea drepturilor de pensie in raport cu vechimea dobandita dupa pensionare
Scris de: Costin Matei la data: 05/05/2008 5:06am
Buna ziua, Ma numesc Costin Matei si sunt nascut la data 1 iulie 1947. Pana la data de 31 iulie 1997 am fost ofiter activ in Ministerul Apararii. La data de 31 iulie 1997 am fost trecut in rezerva in baza Decretului nr. 214/1977, avand o vechime totala in serviciu de 33 de ani, iar cu incepere de la 8 august 1997 sunt beneficiarul unei pensii militare de serviciu. Dupa trecerea in rezerva m-am incadrat in munca pe durata nedeterminata, cumuland pensia cu veniturile realizate. Intrebare: Unde trebuie sa ma adresez si care este procedura legala pe care trebuie sa o urmez pentru a solicita stabilirea drepturilor de pensie in raport cu vechimea dobandita dupa pensionare? Va multumesc pentru solicitudine! Cu deosebita consideratie, Costin MATEI – Bucuresti
Re: Stabilirea drepturilor de pensie in raport cu vechimea dobandita dupa pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/05/2008 3:51pm
Deoarece site-ul nostru se adreseaza pensionarilor sau asiguratilor din sistemul public de pensii iar dv nu aveti pensie in acesta nu putem sa va dam informatiile necesare. Legea 19/2000 care reglementeaza pensiile in sistemul public de pensii are prevederi de recalculare pentru perioadele lucrate dupa pensionare deoarece se modifica baza de calcul. Dupa cat cunoastem noi legea 164/2001 care reglementeaza pensiile militarilor nu are prevederi de recalculare dupa vechime ci de actualizare lor la modificarea soldelor care au constituit baza de calcul a pensiei militare de serviciu.
Deasemeni noi pesupunem ca nu puteti sa beneficiati nici de a doua pensie, din sistemul public la indeplinirea conditiilor de varsta si de vechime minima de cotizare in sistemul public deoarece nu permit prevederile celor doua legi.
Re: Stabilirea drepturilor de pensie in raport cu vechimea dobandita dupa pensionare
Scris de: berta ben la data: 10/13/2010 9:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Referitor la intrebarea domnului nascut in 1947, militar trecut in rezerva, raspunsul este urmatorul: va putea sa-si depuna adeverintele cu noile stagii de cotizare, pentru recalcularea pensiei, numai dupa implinirea varstei de 64 de ani si cateva luni
Re: Stabilirea drepturilor de pensie in raport cu vechimea dobandita dupa pensionare
Scris de: berta ben la data: 10/13/2010 9:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: ...mai precis la 64 de ani si 2 luni
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1