Subiect "29 de ani de cotizare, 43 ani vechime totala cu pensia de boala inclusa(cuantumul pensiei)" Deschis de HArko MAria la data: 01/28/2009 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
29 de ani de cotizare, 43 ani vechime totala cu pensia de boala inclusa(cuantumul pensiei)
Scris de: HArko MAria la data: 01/28/2009 6:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: 29 de ani de cotizare, 43 ani vechime totala cu pensia de boala inclusa(cuantumul pensiei)
Scris de: la pensie la data: 01/29/2009 5:00am
Ne pare rau dar cuantumul pensiei nu putem sa-l apreciem deoarece nu depinde numai de stagiul de cotizare sau de ce fel de stagiu ati avut ci depinde si de castigurile avute in fiecare luna din aceste stagii .
Punctajul pensiei se calculeaza astfel:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
Pentru aceste calcule am instalat pe site-ul nostru un program “Calcul pensie” in care daca introduceti castigurile si alte date ce sunt necesare va puteti calcula cuantumul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1