Subiect "pensie anticipata" Deschis de Iancu Constantin la data: 01/28/2009 10:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Iancu Constantin la data: 01/28/2009 10:48am
Gen:B
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:35 ani,stagiul militar
Alte date:10 ani grupa II, 5 ani si doua luni grupa I
Intrebare:cand ma pot incadra la pensie anticipata?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/29/2009 6:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in anul 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceste grupe au fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni iar pentru cel de gr II de un spor de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de cotizare de 40 ani la care se adauga stagiul militar.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006 sau legea 19/2000, pentru stagiu dv in conditii speciale de 5 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani.
Stagiul de grupa II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite. Pentru stagiul de 10 ani de conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani.
Cumuland cele doua reduceri aveti dreptul la o reducere a varstei standard de pensionre cu 4 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la 61 ani, in anul 2016.
Varianta 2
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001, cumulate realizati un stagiu in conditii deosebite de 15 ani si pentru stagiu intre 14 si 16 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani, adica beneficiati de pensie la limita de varsta in anul 2017 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii conditie pe care o indepliniti.
Pentru a afla cum au fost echivalate locurile de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Puteti cere pensie anticipata cu anticipare de 5 ani, la varsta de 60 ani, in anul 2015, la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 45 ani pe care trebuie sa o indepliniti pana la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1