Subiect "Completare vechime" Deschis de Ghinea Constantin la data: 09/16/2013 10:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Completare vechime
Scris de: Ghinea Constantin la data: 09/16/2013 10:55am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:43 ani + 9 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. In perioada anilor 1996-2001 am activat (pe linga serviciul pe care-l aveam la stat) si in cadrul firmei S.C. Travers Import-Export SRL din orasul Tg.Mures cu Contract civil de prestari servicii, ca distribuitor de marfuri. Pentru ca din febr.2013 am iesit la pensie la limita de varsta, m-am adresat firmei amintite mai sus, ptru a-mi elibera o adeverinta de venit necesara la calculul pensiei. Intre timp aceasta firma s-a desfiintat, iar patronul acestei firme mi-a spus ca nu a pastrat (asa cum prevede legea arhivarii documentelor) statele de plata din perioada anilor 1996-2001, dar ma sfatuieste sa ma adresez Casei judetene de pensii Mures in acest sens intru-cit firma a facut raportari periodice catre ei(in perioada cind era activa). Ceeace am si facut. Astazi (16.09.2013) am primit raspunsul acestei Case de pensii (Mures) in care mi se aduce la cunostinta ca responsabilitatea eliberarii documentului solicitat revine unitatii angajatoare, institutia neavand competente legale ptru emiterea unor asemenea Adeverinte. Ma aflu in situatia de a pierde aceasta perioada lucrata ? Ce ma sfatuiti sa fac ?
Re: Completare vechime
Scris de: la pensie la data: 09/22/2013 1:55pm
In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 Casa de pensii nu are date privind cotributiile de asigurari sociale (CAS) platite si pentru ca veniturile castigate la al doilea loc de munca sa fie luate in calculul pensiei trebuie sa prezentati adeverinta eliberata de angajator.
Pe de alta parte arhiva financiara a societatilor are o perioada de pastrare mai mica decat arhiva de personal.
Sfatul nostru este sa incercati sa aflati cine administreaza arhiva de personal a societatii desfiintate, nominalizate de catre dv si sa cereti o adeverinta cu perioada lucrata si salariul tarifar pe aceasta perioada.
Re: Completare vechime
Scris de: Ghinea Constantin la data: 09/23/2013 11:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns. Societatea desfiintata intre timp, nu are o arhiva de personal predata cuiva. Toate documentele (financiare sau de personal) le are in podul casei, dar Statele de salarii din perioada care ma interesa pe mine (1996-2001), nu le-a pastrat. In aceasta idee m-a indrumat catre Casa judeteana de pensii (raspunsul il stiu acum!). Intrebarea pe care doresc sa vi-o adresez este daca societatile comerciale nu-si raporteaza activitatea si la Sectiile financiare apartinatoare ?? Ma gandeam sa ma adresez Sectiei financiare. Credeti ca ar fi o solutie buna ?? Multumesc pt. intelegere.
Re: Completare vechime
Scris de: la pensie la data: 09/24/2013 4:01am
In prezent societatile comerciale intocmesc anual pentru toti angajatii fise fiscale cu sumele castigate lunar. Copie de pe aceste fise se predau si angajatilor dar nici noi nu cunoastem raspunsul la urmatoarele intrebari :
1 Daca functioanarii caselor de pensii accepta copii de pe fisele fiscale in locul adeverintelor.
2 Daca in perioada care va intereseaza pe dv se intocmeau fise fiscale.
3 Daca Administratia fiscala elibereaza la cerere copii de pe fisele fiscale anuale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1