Subiect "calcul pensie" Deschis de ursan elena la data: 09/24/2013 6:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: ursan elena la data: 09/24/2013 6:59am
Gen:feminin
Data nasterii:20.05.1953
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:am fost pensionata gr 3 din 30 martie 2001 pana in 22.10.2012 dupa care am iesit la limita de varsta.Diferenta intre cele 2 pensii este de 56 lei Am contestat si s-a recalculat cu dif de 1 leu.Am intrat pe programul de calcul pensie si rezulta o dif de 141 lei in plus.timp de 7 ani am avut in fiecare luna majorare la salariul de baza .Casa de pensii in buletinul de calcul majorarea a trecut-o separat de salariul de baza la alte sporuri .Eu am trecut majorarea in rubrica sporuri incluse in salariu ,dupa care am trecut sporul de vechime.Va rog spuneti-mi si opinia d-voastra.Va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/25/2013 6:17am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Nu stim ce intelegeti dv prin majorare a salariului de baza.
Exista denumirea de salariu tarifar si tot ce se acoda peste acesta sunt sporuri care se evidentiaza separat fie in % fie in suma fixa si se introduc in coloanele respective nu asa cum ati procedat dv pentruca asa se aplica gresit sporul de vechime si altor sporuri.
2 In perioada aprilie 2001 – octombrie 2012 (dv ati completat pana in decembrie 2012) ati selectat gresit codul P3 si ati introdus si sume.
La recalcularea pensiei pentru limita de varsta se selecteaza codul “L” si in coloana salarii se introduce pensia de invaliditate primita.
Codul “P3” se selecteaza la calculul pensiilor de invaliditate de gr III si numai pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensionare de invaliditate (dv credem ca nu ati primit) si fara a introduce sume in coloana salarii.
Deci repetam pe perioada cat ati primit pensie de invaliditate selectati “L” si introduceti pensia primita in coloana salariu tarifar.
Re: calcul pensie
Scris de: ursan elena la data: 09/26/2013 1:41am
Gen:f
Data nasterii:20.05.1953
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:Am facut corectia in legatura cu pensia de invaliditate asa cum mi-ati scris.In legatura cu majorarea salariului de baza va transmit urmatoarele;In cartea de munca este stipulat in felul urmator .Exemplu salariul tarifar la data de 01.04.1991=6200 lei.sal.tarifar la 01.05.1991=7725 lei.salariu tarifar la data de 01.09.1971=8760 lei.salariul tarifar la data de 01.11.1991=9855 lei.urmatoarea rubrica este;"in perioada 01.aprilie-31 decembrie 1991 a beneficiat de salariul de baza majorat cu 10%".Deci in toate aceste perioade din aprilie pana in decembrie conform inscrisului am majorat fiecare sal.tarifar cu 10%,dupa care am aplicat sporul de vechime .In calcul gratuit la pensie am trecut acest salariu in rubrica de sal.tarifar iar sporul de vechime este trecut in procent la sporuri.Va rog sa-mi spuneti daca acum este corect cum am trecut.Eu calculez salarii de 32 ani si legal sporul de vechime se aplica la salariul de incadrare(in acest caz salariu majorat).Va multumesc!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/26/2013 2:14am
In privinta salariului din anul 1991 nu ati dat datele necesare sa ne convingeti ca aveti dreptate. Noi stim ca oricare modificare in carnetul de munca si mai ales a salariului este insotita de motivatia acestei modificari din care se poate deduce daca aceasta majorare este o majorare a salariului tarifar sau un spor.
Noi ne oprim aici cu indicatiile si dv procedati cum credeti iar daca veti considera ca a fost gresit calculul pensiei urmati caile normale de contestare, adica dupa contestatie urmeaza actionarea in justitie.
Re: calcul pensie
Scris de: Carp Mircea la data: 09/26/2013 7:06am
Eu nu am datele necesare calcului.
Dar,aproximez in procent(cred)de reusita de peste 98%.
Majorarea de 56 de lei corespunde unui punctaj mediu anual al pensiei de invaliditate de 0,53800.
Majorarea de 141 de lei corespunde unui punctaj mediu anual al pensiei de invaliditate de 1,35152.
Postati daca vreti,punctajul mediu anual de pe un cupon de pensie,inainte de majoarea cu 56 de lei.
Precizez ca sunt calcule si aproximarile mele,pe care nu le impun nimanui.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1