Subiect "lamurire" Deschis de FloricaILIE la data: 09/27/2013 4:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: FloricaILIE la data: 09/27/2013 4:32am
Gen:f
Data nasterii:01.03.1954
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:La 01.11.2013 trebuie sa ies la pensie la limita de varsta si cu un stagiu complet de cotizare.Am intrebat la Casa de pensii Prahova in cat timp mi se emite decizia de pensie si mi s-a raspuns ca in 2-3 luni.Angajatorul(precizez ca sunt salariat civil in MApN), imi desface contractul de munca la data depunerii dosarului de pensie(respectiv 01.11.2013).In aceasta perioada eu nu am niciun venit si in pragul iernii nu cred ca ma pot descurca (fiind si singura ) fara niciun venit.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca exista in lege vreo portita in care sa-mi salvez oarecum situatia.
Mentionez ca eu eram convinsa ca pana la emiterea deciziei voi ramane in activitate.
Va multumesc anticipat!
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 09/28/2013 8:17am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 01 noembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni.
Ne pare rau ca nu va putem da o solutie care sa rezolve integral situatia dv deoarece v-ati adresat prea tarziu.
Angajatorul poate sa declare incetarea de drept a contractului de munca conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 la data implinirii varstei standard de pensionare (in cazul dv 59 ani si 8 luni adica 01 noembrie 2013) sau a primirii deciziei de pensionare cu pensie anticipata daca cereti aceasta pensie inainte de a implini varsta standard de pensionare.
Deci daca cereati pensie anticipata, fara diminuare cu cca 3-4 luni inainte de in 01 noembrie 2013 puteati sa lucrati in continuare dupa depunerea dosarului de pensionare si chiar dupa primirea deciziei de pensionare iar la desfacerea contractului de munca de catre angajator depuneati dovada incetarii lucrului si din acea data primeati pensie anticipata sau pensie pentru limita de varsta.
Acum insa daca depuneti imediat dosarul pentru pensie anticipata nu puteti decat sa mai lucrati o luna din cele 2- 3 luni pana la primirea deciziei de pensionare in schimb se va complica calculul pensiei care se va face in doua etape si astfel sa se prelungeasca termenul pana la primirea deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1