Subiect "date pierdute" Deschis de mustareata la data: 09/27/2013 11:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
date pierdute
Scris de: mustareata la data: 09/27/2013 11:30am
Gen:m
Data nasterii:06-06-1956
Stagiul de cotizare:39 ani,gr. 2a
Alte date:
Intrebare:am pierdut datele introduse...nu cred ca le mai pot recupera de pe site-ul d-voastra...
cred ca trebuie sa stau sa le introduc pe toate o data...
spuneti-mi ce sa fac...
Re: date pierdute
Scris de: la pensie la data: 09/28/2013 9:00am
Datele introduse nu se pierd ci dv din cauza unor erori de procedura nu le mai puteti accesa.
Credem ca trebuie sa fiti mai clar si sa explicati ce date doriti sa accesati si cum procedati.
Noi am verificat contul dv si am observat ca ati deschis multe programe pe doua nume din care unul singur este completat cu date de la angajare pana in iunie 2013 cand probabil ati iesit la pensie cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr II de munca.
La acest program avem urmatoarele observatii :
1 In pagina de intrare ati selectat gresit cu “da” caseta “25 ani conditii speciale”
Fara a intra in amanunte selectati “nu”
2 In pagina de intrare ati completat 25 puncte in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
Daca ati luat acest punctaj de pe decizia de pensionare este corect, dar daca l-ati calculat dv este incorect. Pentru a introduce punctajul corect reveniti dupa ce corectati erorile semnalate de noi si daca indicati clar perioada lucrata in grupa de munca. Dupa aceasta noi va calculam acest punctaj suplimentar si dv il introduceti in caseta respectiva.
3 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cun explicam noi pe forum la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dv il introduceti in coloana sporuri in % astfel:
Intre august 1979 – august1983 3 %
Intre septembrie 1983 – iulie 1984 6 %
Intre august 1984 – iulie1989 9 %
Intre august1989 – martie 1992 12 %
3 In perioada 2001 - 2002 salariul pentru care s-a retinut CAS a fost limitat la anumite sume maxime si nu trebuie introduse sume mai mari.
Aceste sume se gasesc pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Programul de calcul face automat aceasta limitare deci eroarea nu influenteaza rezultatul calculului
Re: date pierdute
Scris de: mustareatad la data: 09/29/2013 7:04am
Gen:M
Data nasterii:06-06-1956
Stagiul de cotizare:39 ani,gr 2a
Alte date:
Intrebare:va multumesc fff mult de grija de care dati dovada fata de problemele pensionarilor.
va rog sa-mi spuneti cum pot face putina ordine in programul meu de calcul:
-in primul rand va rog sa-mi spuneti cum pot sterge toate acele date introduse pe cele doua nume...
-apoi am sa refac toate datele pe care mai mult ca sigur le-am introdus gresit(am luat brutul pentru fiecare luna fara sa fac defalcarea tarifar,spor,etc.)
-cred ca trebuie sa adun toate sporurile (5 la numar)si sa le scad din salariul brut...
-nu stiu daca orele suplimentare sunt luate in calcul...
va multumesc mult pentru intelegere,si va rog sa ma indrumati in continuare...
Re: date pierdute
Scris de: la pensie la data: 09/30/2013 3:53am
Daca doriti sa folositi mai multe programe pe acelasi nume individualizati-le punadu-le numere de ordine.
Datele din program se modifica in mod obisnuit accesand programul si fiecare pagina si in fiecare caseta modificati datele dupa care apasand pe “continua” se memoreaza noile date.
In privinta salariului introdus ar trebui sa precizati de unde ati luat salariul brut si daca este necesar sa modificati sporul de vechime. Daca salariul brut este calculat cu sporul de vechime indicat de noi si cu celelalte sporuri primite, nu este o gresala sa introduceti salariul brut in coloana salariu tarifar, dar fara a mai introduce ceva in coloanele de sporuri.
Daca sporul de vechime difera pe anumite luni faceti defalcarea pe salariul tarifar si sporuri numai pe acele luni, si astfel evitati o munca imutila.
Orele suplimentare efectuate inainte de aprilie 2001 nu intra in baza sde calcul a pensiei. Cititi amanunte la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1