Subiect "Pensie invaliditate" Deschis de dana la data: 09/28/2013 1:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie invaliditate
Scris de: dana la data: 09/28/2013 1:22am
Gen:F
Data nasterii:21.04.1989
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am grad de handicap grav cu insotitor, si indemnizatie de hrana! pot beneficia de pensia de invaliditate , dar am inteles din alta parte ca mi,ar scade bani de indemnizatie, si ar fi posibil si gradu sa raman fara insotitor?
Multumesc frumos!
Re: Pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 09/30/2013 3:14am
Nu ati precizat daca ati dobandit handicapul mai tarziu si aveti realizat un stagiu de cotizare.
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate, conform modificarii legii pensiilor facute prin legea 37/2013, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare oricat de mic chiar si de cateva zile. Daca nu aveti stagiu de cotizare puteti sa-l realizati incheind un cpntract de asigurare sociala cu Casa de pensii pentru cateva zile dar dupa opinia noastra nu este avantajos deoarece :
- Daca la o varsta sub 25 ani aveti un stagiu de cotizare mai mic de 3 ani prin decizia de pensie de invaliditate nu vi se acorda stagiu potential si pensia de invaliditate calculata pentru stagiu de cotizare de cateva zile este foarte mica (de cativa lei).
- Din cauza ca mai aveti si alte indemnizatii nu vi se acorda nici pensie sociala de completare pana la 350 lei a pensiei de invaliditate
Drepturile pe care le primiti pentru certificatul de handicap nu vi se pot anula sau diminua cu o singura observatie si anume daca obtineti pensie de invaliditate de gr I aveti dreptul si la indemnizatie de insotitor. dInsa deoarece nu puteti primi doua indemnizatii de insotitor trebuie sa alegeti intre indemnizatia de insotitor pentru handicap sau cea primita pentru gr I de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1