Subiect "cum afecteaza somajul tehnic iesirea la pensie?" Deschis de Maticiuc Maria la data: 01/29/2009 8:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum afecteaza somajul tehnic iesirea la pensie?
Scris de: Maticiuc Maria la data: 01/29/2009 8:29am
Gen:F
Data nasterii:18.08.1956
Stagiul de cotizare:34ani si 5 luni(in prezent)
Alte date:grupa a II-a 34 ani si 5 luni
Intrebare:Tinand cont de calculele facute pe acest site am constatat ca data iesirii mele la pensie este 18.02.2009,dar sunt in somaj tehnic 2 saptamani in decembrie, 2 saptamani in ianuare, si am fost anuntata ca si in februarie vor fi 2 saptamani. Va rog sa imi spuneti: in ce fel influenteaza acest somaj tehnic data depunerii dosarului de pensionare si valorea pensiei?
Va multumesc.
Re: cum afecteaza somajul tehnic iesirea la pensie?
Scris de: la pensie la data: 01/30/2009 10:35am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 18 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Deci calculul numarul anilor in grupa II de munca este gresit deoarece aceasta grupa a fost pana in aprilie 2001 pana cand ati avut cca 23 ani in gr II de munca.
Dar daca dupa aprilie 2001 ati lucrat in grupa de munca “conditii deosebite “ atunci calculul reducerii varstei standard de pensionare si iesirea la pensie la limita de varsta in 18 02 2009 este corect.
Pentru cei cca 23 ani de gr II de munca lucrati inainte de aprilie 2001 beneficiati de un spor de vechime de 3 luni pe an adica de cca 5 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de 39 ani si 11 luni.
Perioadele de somaj tehnic nu va afecteaza stagiul de cotizare insa valoarea pensiei o afecteaza prin faptul ca se ia in calcul castigul realizat in aceasta perioada de somaj tehnic, care este mai mic decat castigul pe care l-ati fi realizat lucrand.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1