Subiect "pensie" Deschis de Ionescu Ana la data: 10/31/2013 3:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Ionescu Ana la data: 10/31/2013 3:47am
Gen:feminin
Data nasterii:17.02.1958
Stagiul de cotizare:
31 de ani 1 luna si 21 zile din care:
3 luni si 15 zile somaj tehnic
2 ani si 7 luni grupa I de munca
19 an si 7 luni grupa a II a de munca
De asemenea am beneficiat separat de datele de mai sus si de
1 an si 3 luni somaj
Data la care pot iesi la pensie (anticipat partial si la limita de varsta) Multumesc!


Alte date:
Intrebare:
Re: pensie
Scris de: blueM la data: 10/31/2013 3:58am
Ionescu Ana :
Gen:feminin
Data nasterii:17.02.1958
Stagiul de cotizare:
31 de ani 1 luna si 21 zile din care:
3 luni si 15 zile somaj tehnic
2 ani si 7 luni grupa I de munca
19 an si 7 luni grupa a II a de munca
De asemenea am beneficiat separat de datele de mai sus si de
1 an si 3 luni somaj
Data la care pot iesi la pensie (anticipat partial si la limita de varsta) Multumesc!
***************************************
- Pensie limita varsta = 17.02.2014 (reducerea varstei de pensie cu 5 ani urmare celor 22 ani lucrati in Grupa I si II si sunt lucrati cu timp 100)
Daca aveti reducerea celor 5 ani urmare grupei, solicitarea pensiei anticipate partiale nu-si mai are rostul
Re: pensie
Scris de: Ionescu Ana la data: 10/31/2013 4:06am
blueM :
Ionescu Ana :
Gen:feminin
Data nasterii:17.02.1958
Stagiul de cotizare:
31 de ani 1 luna si 21 zile din care:
3 luni si 15 zile somaj tehnic
2 ani si 7 luni grupa I de munca
19 an si 7 luni grupa a II a de munca
De asemenea am beneficiat separat de datele de mai sus si de
1 an si 3 luni somaj
Data la care pot iesi la pensie (anticipat partial si la limita de varsta) Multumesc!
***************************************
- Pensie limita varsta = 17.02.2014 (reducerea varstei de pensie cu 5 ani urmare celor 22 ani lucrati in Grupa I si II si sunt lucrati cu timp 100)
Daca aveti reducerea celor 5 ani urmare grupei, solicitarea pensiei anticipate partiale nu-si mai are rostul


Multumesc mult! O zi buna!
Re: pensie
Scris de: ionescu ana la data: 11/12/2013 4:51am
la pensie :
Pentru Ionescu Ana
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. . Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010
Pentru stagiile de 2 ani lucrati in gr I si 20 ani (completat cu 5 luni lucrate in gr I) lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru somaj ethnic si somaj.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 2 ani in conditii speciale si 20 ani in conditii deosebite (completat cu 5 luni lucrate in gr I) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 10 luni adica in 17 decembrie 2013
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 22 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 17 iunie 2014
Pensia anticipata partiala nu mai intra in atentie pentruca o puteti obtine la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 17 iunie 2014.


Totusi cred ca faceti o greseala deoarece conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere varsta de pensionare este 61 de ani iar stagiul de cotizatie este de 31 de ani.
Imi poate spune cineva unde se poate incadra perioada de 2 ani si 7 luni de grupa I -a in conditii speciale sau conditii deosebite(perioada 01.09.1978 -17.04.1981 avand meseria de termist tratamentist, eu am considerat ca sunt conditii deosebite)
Multumesc anticipat
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/13/2013 8:24am
Aveti dreptate noi am gresit. Ne cerem iertare. Raspunsul corectat este:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. . Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010
Pentru stagiile de 2 ani lucrati in gr I si 20 ani (completat cu 5 luni lucrate in gr I) lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru somaj tehnic si somaj.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 2 ani in conditii speciale si 20 ani in conditii deosebite (completat cu 5 luni lucrate in gr I) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 17 august 2013
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 22 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 17 februarie 2014
Pensia anticipata partiala nu mai intra in atentie pentruca o puteti obtine la varsta de 56 ani adica in 17 februarie 2014.
Ana liza anexelor 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010 se face astfel :
-Mergeti la anexa 3 a legii pensiilor si verificati daca intreprinderea la care ati lucrat se afla nominalizata in coloana 2 “Societatea/localitatea”
- Daca ati gasit-o retineti pozitiile nominalizate in dreptul socetatii in ultima coloana “Pozitia din lista locurilor de munca”
- Mergeti la anexa 2 a legii pensiilor la pozitiile de mai sus si vedeti daca locul dv de munca este nominalizat printre acestea. Daca da locul dv de munca se echivaleaza cu conditii speciale
Daca intreprinderea la care ati lucrat nu se afla nominalizata in anexa 3 sau locul dv de munca nu se afla in cele nominalizate in dreptul intreprinderii atunci stagiul dv de gr I se asimileaza cu conditii deosebite.
Re: pensie
Scris de: costea ion la data: 02/06/2014 7:48am
Gen:masc.
Data nasterii:12.12.1957
Stagiul de cotizare:Grupa a II a 20 de ani 9 luni 7 zile,conditii deosebite 5 ani 1 luna 21 zile,conditii normale 6 ani 9 luni 8 zile, stagiu asimilat 1 an 5 luni 5 zile.Stagiu complet de cotizare 35 de ani 0 luni,Stagiu total de cotizare 39 ani 1 luna si 18 zile
Alte date:
Intrebare:Lace virsta iese de drept la pensie?
Va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/07/2014 4:51am
Pentru Costea Ion
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 decembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiile de 20 ani si 7 luni lucrat in grupa II si 5 ani si 1 luna lucrat in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat
Pentru stagiul de 17 ani lucrat in grupa II echivalata cu conditii deosebite si 5 ani si 1 luna lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 12 iunie 2017.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1