Subiect "iesirea pa pensie" Deschis de Csiszar Francisc Iosif la data: 05/06/2008 4:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea pa pensie
Scris de: Csiszar Francisc Iosif la data: 05/06/2008 4:19am
sunt nascut in 16.03.1950,am vechime in munca lucrati de 32 de ani din care 26 de ani in grupa a II-a va rog sa mi spuneti cind pot iesii la pensie anticipata partiala.
Re: iesirea pa pensie
Scris de: la pensie la data: 05/06/2008 2:59pm
Conform datei de nastere, fara reducerea pentru conditiile de munca, aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in martie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Din pacate la dv problema este stagiul de cotizare (vechimea in munca) Pentru a beneficia de cei 6 ani de reducere pentru grupa a II a de munca este nevoie sa aveti vechimea egala cu stagiul complet adica 35 ani. Nu se pune problema de pensie anticipata partiala de care aveati dreptul la 60 ani pentruca si pentru aceasta trebuie sa aveti 35 ani vechime.
Vedeti poate daca ati facut stagiu militar si acesta este considerat stagiu asimilat si se adauga la vechime si daca strangeti 35 ani vechime puteti iesi la pensie la limita de varsta la 59 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1