Subiect "intrebare" Deschis de daniel la data: 12/13/2013 7:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: daniel la data: 12/13/2013 7:39am
Gen:f
Data nasterii:6 iunie 1956
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua !Am 32 ani vechime munca din care 5 ani facultatea 15 lucrati minerit inainte de anul 2000 din care 6 ani cu procentaj peste 50 % subteran.In ce an pot iesi la pensie?
Va multumesc!
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 12/14/2013 7:35am
Stagiul de cotizare este neclar deoarece nu ati precizat daca stagiul de cotizare de 9 ani lucrat in minerit in procent mai mic de 50% in subteran a fost incadrat in una din grupele de munca I sau II. In aceasta situatie noi am luat in calcul in grupa de munca numai stagiul 6 ani lucrat in subteran in procent mai mare de 50 % pe care l-am considerat in gr I respectiv conditii speciale.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 6 ani lucrati in gr I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati stagiul de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in gr I echivalat cu conditii speciale, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Re: intrebare
Scris de: daniel la data: 12/16/2013 1:02pm
Gen:f
Data nasterii:6 iunie 1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc ! pentru raspuns dar as mai avea o intrebare :Cine si cum se realizeaza aceasta echivalare cu conditii speciale de lucru?Stagiu de cotizare este in grupa I.
Va multumesc!
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 12/18/2013 8:01am
Echivalarea stagiilor lucrate in minerit in subteran in procent mai mare de 50 % este prevazuta in art 30 alin (1) literta a) din legea pensiilor 263/2010
In prezent este in promulgare o lege care echivaleaza cu conditii speciale toate stagiile de gr I lucrate inainte de 01 aprilie 2001. Pentru a lua in calcul aceasta lege trebuie sa reveniti dupa ce aceasta va fi promulgata si ii cunoastem continutul si daca ne precizati daca restul stagiului a fost incadrat in gr I si procentul lucrat in condtii de gr I (nu in subteran).
Re: intrebare
Scris de: daniel la data: 01/15/2014 1:40pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Restul stagiului a fost lucrat la aceeasi unitate in grupa I in procent 100%.
Precizez ca cei 6 ani 6 luni si 19 zile de grupa I au fost calculati de casa de pensii in functie de procentul de subteran.
Eu am lucrat la acceasi unitate in acelasi conditii dar cu procente diferite de subteran,fiind geolog de exploatare minera.
Va multumesc!
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/18/2014 8:54am
Ne pare rau dar situatia stagiului dv este tot neclara si nu putem sa face un calcul corect.
Daca reveniti faceti o precizare distincta intre procentul lucrat in gr I de munca si procentul lucrat in subteran.
Puteti sa aveti un stagiu lucrat 100% in gr I dar numai 50 % sau mai putin in subteran.
Re: intrebare
Scris de: daniel la data: 01/19/2014 3:33am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
stagiul total de cotizare realizat,din care 30 ani 4 luni 15 zile
-in conditii normale de munca 15 ani 10 luni 26 zile
-in gr.I(lg.3/1977) 6 ani 6 luni 19 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca 3 ani
-perioade asimilate 4 ani 11 luni calculul a fost facut de casa de pensi care a respins dosaru inaintea aparitei noii legi.2 ian 2014.
Va multumesc !
Re: intrebare
Scris de: daniel la data: 01/22/2014 1:29pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin cu o completare la intrebarea recenta: cei 6 ani 6 luni si 19 zile calculati dupa legea veche se echivaleaza cu conditii speciale dupa legea noua ca sa beneficiez de 3 ani reducere,sau nu?
Va multumsc!
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/23/2014 2:56am
Asa cum v-am raspuns anterior situatia dv se prezinta astfel:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv de gr I daca nu a fost echivalat cu conditii speciale conform anexelor 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010 se echivaleaza cu conditii speciale conform modificarilor aduse prin noua lege 380/2013
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in gr I echivalat cu conditii speciale, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta insa pentru aceasta se pune conditia sa aveti stagiul complet de cotizare.de 30 ani si 5 luni iar dv va lipsesc 15 zile.
Daca nu mai sunteti angajata puteti sa va completati stagiul de cotizare cu perioada care va lipseste incheind un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii pentru care veti plati o suma de cca 125 lei si dupa expirarea celor 15 zile puteti depune dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1