Subiect "date pt completarea rubricilor de la program" Deschis de Kupán Ghizela la data: 02/04/2009 1:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
date pt completarea rubricilor de la program
Scris de: Kupán Ghizela la data: 02/04/2009 1:20pm
Gen:f
Data nasterii:1950.
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna seara,
Sint deja pensionara si m-am gindit sa verific punctajul meu primit de la Casa de Pensii cu ajutorul programului de pe site.
Pentru completarea rubricilor am la dispozitie numai datele din cartea de munca.
Unde, dupa 01.04.2001. apar salariile brute si deci le-am folosit aceste valori.
Dupa 01.04.2001 Casa de Pensii ia in calcul alte date decit cele din cartea de munca??
Inseamna ca din acest motiv poate sa-mi iasa alta valoare, decit cea obtinuta de Casa? Oare inferioara, sau superioara celei de la Casa ( deci daca cea calculata de mine este mai mica decit valoarea oficiala - asta poate sa fie rezultat "real"?)?
Va multumesc!
Re: date pt completarea rubricilor de la program
Scris de: la pensie la data: 02/05/2009 8:05am
Dupa aprilie 2001 a fost retinut CAS din intreaga suma castigata limitata la 5 salarii medii pe economie pana in iunie 2007 iar dupa aceasta fara limite. Atat contributia cat si suma din care a fost retinut CAS, sunt transmise in format electronic la Casa de Pensii . Aceste sume intra in calculul punctajului pensiei de catre Casa de Pensii. Sumele trecute in carnetele de munca dupa 1 aprilie 2001 sunt de obicei mai mici decat cele pentru care s-a retinut CAS si daca le introduceti in programul nostru veti obtine un punctaj mai mic decat cel calculat de Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1