Subiect "Pensia de boala" Deschis de Marinescu Adriana Manuela la data: 01/13/2014 7:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de boala
Scris de: Marinescu Adriana Manuela la data: 01/13/2014 7:24am
Gen:F
Data nasterii:08.10.1982
Stagiul de cotizare:2001-2014 (somaj, studii, carte de munca, concediu medical)
Alte date: Chimioterapie (aug-nov 2012), Operata de mastectomie unilaterala cu excizia ganglionilor axilari si reconstructie cu muschi din spate (dec 2012). Poate este necesar la calculul pensiei de boala.
Intrebare:Buna ziua. Am 31 ani si as dori sa va intreb daca la calculul pensiei de boala se adauga: perioada de somaj de dupa terminarea liceului din 2001, anii de studii (5 ani facultate din per 2003-2008 + 2 ani master din per 2008-2010), 3 ani jumatate de munca, si de 1 an jumatate sunt in concediu medical . Pentru cancer se calculeaza 100% pensia de boala? (conform a tot ce am spus mai sus). Inainte de a intra in concediul medical am fost si in somaj o luna si ceva apoi a fost suspendat. Daca intru in pensia de boala se anuleaza restul somajului sau se suspenda in continuare? Daca se poate sa ma ajutati si cu un raspuns. Va multumesc!
Re: Pensia de boala
Scris de: la pensie la data: 01/14/2014 4:24am
Nu stim ce intelegeti dv prin calculul 100 % a pensiei.
In situatia dv la pensia de invaliditate se iau in calcul urmatoarele stagii :
- Stagiile asimilate pentru perioadele de somaj.
- Stagiul asimilat pentru studii universitare (inclusiv masteratul)
- Stagiul de cotizare pe perioada lucrata
- Stagiu potential egal cu diferenta intre stagiul complet de cotizare, in cazul dv de 35 ani si suma stagiilor realizate mai sus.
La pensie nu este luata in calcul perioada de concediu de incapacitate de munca care dupa 01 ianuarie 2005 este luata in calcul numai in cazul accidentelor de munca sau boli profesionale. Nu trebuie sa fiti suparata de faptul ca nu vi se ia in considerare perioada concediului pentru incapacitate de munca pentruca astfel creste stagiul potential.
Daca intrati in pensie de invaliditate perioada de somaj nerealizata se anuleaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1